A politikai erőviszonyok ismeretében váratlannak nevezhető, hogy a költségvetési bizottság szerdai ülésén a képviselők általános vitára alkalmasnak ítélték a szocialisták több adómódosítási javaslatát. Amennyiben a parlament is jóváhagyná az előterjesztést, úgy alaposan átalakulna a jelenlegi adótábla. A beterjesztők szerint a kulcsok és az adósávok változása miatt az adózók 90 százaléka kerülné el a legmagasabb adókulcsot. A javaslat indokolása szerint jelenleg az szja-t fizetők 60 százaléka esik bele a legmagasabb kulccsal adózó jövedelemsávba. Növelnék az alkalmazotti adójóváírás mértékét is. A szocialisták szerint nem tartható, hogy az európai árszint mellett a jövedelmek ilyen mértékben lemaradnak a „felzárkózásban”, a minimálbér emelése önmagában nem jelent elégséges garanciát a magasabb lakossági nettó jövedelmek elérésére. A csomag részeként két év alatt fokozatosan (jövőre 2250 forintot javasolnak) megszüntetnék a most 4200 forintos tételes egészségügyi hozzájárulást, 6-ról 8 százalékra növelnék a magán-nyugdíjpénztári járulékrészt, egyben 8-ról 10 százalékra emelnék a biztosítotti nyugdíjjárulékot és 3-ról 6,5 százalékra az egészségbiztosítási járulékot. Két év alatt nullára csökkentenék a tévé-előfizetési díjat. Kilométerenként 3-ról 10 forintra emelnék a gépkocsi-rezsiköltséget. A szocialisták szándéka szerint a munkahelyi étkezések kedvezményes határa havi 4400 forintra növekedne. A javaslatok 2002. január 1-től lépnének hatályba, amennyiben az Országgyűlés is jóváhagyja azokat.
A javaslatokat a szocialisták mellett némileg meglepő módon támogatta Domokos László, a bizottság fideszes alelnöke is, aki tegnap lapunknak félreértéssel magyarázta a történteket. Szerinte egyébként is technikai nonszensz a jövő évi adózást érintő változások erőltetése, mivel kifutottak a határidőből. Szerinte ugyanis a 2002-re vonatkozó módosításokat november 15-ig kellett volna elfogadnia a parlamentnek, hogy a törvényeknek megfelelően legyen elegendő idő a felkészülésre.
B. Z.
