Az utóbbi időben a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) látványosan visszaesett a forgalom, ennek következtében több, korábban a piac meghatározó szereplőjének tekintett brókerház is beszüntette tevékenységét. A BÉT gyengélkedése az értéktőzsdei ismeretek képzésére is negatívan hatott - nyilatkozta lapunknak Liner Péter, a Közép-európai Brókerképző Alapítvány (KEBA) illetékese. Ma az alapítvány az értéktőzsdei vizsgáztatásnál monopolhelyzetben van, mivel Magyarországon csak náluk lehet a BÉT által elfogadott brókervizsgát tenni. Képzéssel is jószerivel csak a KEBA foglalkozik. Rajtuk kívül ugyan más is szervez tanfolyamot, a jelentkezők döntő része azonban - a vizsgázás miatt - az alapítvány óráira jelentkezik. A KEBA-t 1991-ben az alkuszszövetség, a PSZÁF-előd Állami Értékpapír-felügyelet, a Budapesti Értéktőzsde, a Magyar Értékpapír-kereskedők Szövetsége, illetve a Nemzetközi Bankárképző Központ Rt. hozta létre.
A jelentkezők száma az elmúlt két évben számottevően csökkent, ennek fő oka a tőzsde gyengélkedése - mondta Liner. A másik indok a piac telítettsége. Az utóbbi években kevesen vannak olyanok, akik a tanfolyam elvégzése után brókerként vállalnának munkát. A jelentkezők döntő része inkább a pénzügyi szféra egyéb területeiről kerül ki. Az idén a vizsgázók száma egyelőre bizonytalan, mivel a tanfolyam egyes moduljaira - az értékpapírpiac működésének jogszabályai, közgazdaságtan, értékpapírszámtan, a BÉT és a Keler szabályzata, határidős piac - külön-külön lehet jelentkezni. A százórányi oktatást magában foglaló tanfolyam ára jelenleg 175 ezer forint. A vizsgadíj további 20 ezer forint, míg az első pótvizsga 10 ezer, a második pedig 12 ezer forintba kerül. A kevesebb jelentkező miatt a KEBA azt tervezi, hogy a fővároson kívül is szervez tanfolyamokat. Ennek előkészítésére már felvették a kapcsolatot a Perfekt Gazdasági Tanácsadó, Oktató és Kiadó Rt.-vel.
Az árutőzsdei szakvizsga után is megcsappant az érdeklődés, hiszen míg 1997-ben még 174-en végeztek, tavaly csak 57-en, idén pedig várhatóan több mint 70 lesz a vizsgázók száma - tájékoztatta lapunkat Bánhidi Ferenc, a Budapesti Árutőzsde (BÁT) ügyvezető igazgatója. Véleménye szerint e szegmensben jelenleg sok a szakképzett munkaerő, így viszonylag könnyű egy-egy megüresedett állást betölteni, s nem kell a képzésre pénzt fordítani.
A BÁT a gödöllői Szent István Egyetemmel és a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetemmel közösen is szervez oktatást, ezek helyszíne is rendszerint az árutőzsde. A jelentkezők nagy része a megbízók és az agrárcégek által delegáltak közül kerül ki, akik közvetlen kapcsolatban vannak az árutőzsdével. Ma már kevesen kívánnak a jövőben alkuszként dolgozni, a többség inkább valamelyik brókerháznál vállalna munkát. Egy tanfolyam a BÁT-on 75 ezer forintba kerül. A vizsga, s így az oktatás is öt nagyobb területet ölel fel: jogi alapok, a határidős kereskedelem technikája, opciós ügyletek, a tőzsdei ügyletek elszámolása, illetve az elektronikus kereskedés rendszere.
Ábrahám Ambrus
