Lengyelországban az idei gabonatermés 22 százalékkal több lett, mint a tavalyi, de a gyenge minőség miatt az ország mégis 450 ezer tonna kiváló minőségű malmi búzát importál, hogy fedezze élelmiszer-ipari szükségleteit. Ezen felül kukoricából 40-50 ezer tonnás importra lehet szükség.
A magyar búzára a lengyelek az idén szeptember 6-án életbe léptetett 64 százalékos vámtételt egyelőre nem vonták vissza, illetve nincs visszaállítva a - magyarok által idén márciusban „kialkudott” - 200 ezer tonnás kereskedelmi kvóta, amely mennyiség 15 százalékos CEFTA-vámmal lenne szállítható.
Elemzői várakozások szerint a legtöbb malmi lisztet az EU-ból importálná Lengyelország, kereskedelmi liberalizációs szerződése alapján ugyanis az EU-ból idén 420, jövőre 460 ezer tonna malmi búza vámmentes importja lehetséges. A magyar exportőröknek kapóra jöhet, hogy - miután a lengyel intézkedésre Magyarország válaszlépésekkel felelt - a helyzet rendezését célzó kétoldalú tárgyalások már előrehaladott állapotban vannak. Vélhetően nem csupán azért, mert Lengyelországnak szüksége van a jó minőségű búzára, hanem azért is, mert idén még egy gramm magyar búza sem jutott Lengyelországba. Az elvi megállapodás tulajdonképpen már meg is történt arról, hogy amennyiben lengyel részről visszaállítják a 200 ezer tonnás magyar búzakvótát, magyar részről is visszavonják a lengyel élelmiszer-ipari termékekre vonatkozó intézkedést. Az intézkedés november 1-jétől lépne életbe.
L. L.
