BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jó évet vár idén a cukorágazat

Idén 68-69 ezer hektárról, a tavalyinál mintegy 25 százalékkal nagyobb területről takarítanak be cukorrépát Magyarországon, s a múlt évi 2 millió tonnás termés helyett 2001-ben 3 millió tonna feldolgozására készülnek a gyárak. Már mindegyik magyarországi üzemben beindult a cukorrépa-feldolgozási kampány, amitől 400 ezer tonna cukor előállítását várják. Az ácsi gyárban idén utoljára kezdődik a kampány.

2001. október 24. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elmúlt években a cukorrépa termőterülete folyamatosan visszaszorult Magyarországon: tavaly a kedvezőtlen időjárás miatt a várt 60 ezer hektárnál is kisebb területről, 55 ezer hektárról sikerült csak betakarítani a répát - mondta lapunknak Koczka Zoltán, a Cukoripari Egyesülés (CIE) igazgatója.

Hozzátette, hogy a termés tavaly nagyon rossz minőségű lett, s a száraz idő miatt az átlaghozam csak 36 tonna volt hektáronként. A mintegy 2 millió tonna répából 268,2 ezer tonna cukrot készítettek a cukorgyárak, kevesebbet, mint a 330 ezer tonna körüli éves belföldi piaci igény, ezért az idén év eleji szerződéskötések során a gyártók 70 ezer hektárnyi termőterületre adtak ajánlatot. Jórészt időjárási okok miatt ennél 1-2 ezer hektárral kisebb területről lehet idén felszedni a cukorrépát.
Az átállás a - mára főként nagyobb - termelőknek nem okoz gondot, a földet ugyanis vetésforgóban művelik. A termelői szerződések száma jelenleg 800 körüli, szemben az 1990-es évek közepén regisztrált csaknem 5 ezerrel.
Jó évük lesz tehát a cukrosoknak, bár területi megoszlás szerint eltérő minőségre lehet számítani. Az északkeleti területeken, például Szerencs környékén 50 tonna feletti átlagtermés várható jó cukortartalom - digestio - mellett, az Alföldön 40-44 tonna, míg a Dunántúlon - Petőháza és Kaposvár környékén - a tavaszi fagyok és a csapadékszegény időjárás miatt a szokásos 50-55 tonnával szemben körülbelül 40 tonna, s a cukortartalom is elmarad a szokásostól. Amennyiben az 50-55 tonnás átlagot országosan is sikerülne elérniük a magyar termelőknek, az már az Európai Unióban is jó pozíciót jelentene. Mindenképpen 16 százalék fölé kellene növelni azonban a cukortartalmat is.
Az idei, várhatóan 3 millió tonnás répatermésből mintegy 400 ezer tonna cukrot készít majd a 40-45 milliárd forint éves árbevételű cukoripar. Amiből az következik, hogy készletek is képződnek majd, amelyek tartalékolása vagy exportálása még kérdéses. A szakember szerint mindenesetre készletezni érdemesebb lenne, már csak a nyomott világpiaci árak miatt is. A cukor világpiaci átlagára négy éve még 400 dollár volt tonnánként, azóta fokozatosan csökken, jelenleg 220 dollár.
A cukor belföldi árának alakulásáról az igazgató egyelőre nem kívánt nyilatkozni, azt azonban elmondta, hogy a cukorrépa irányára tavaly 6800 forint volt tonnánként, az idei 8100 forint, a cukor tonnánkénti irányára pedig ebben az évben 133 ezer forint, szemben a múlt évi 110 ezer forinttal. Azaz a cukor irányára nagyobb mértékben növekedett, mint a répáé.
A cukorrépa-feldolgozási kampány már mindegyik magyarországi cukorgyárban elkezdődött. Tíz éve még 12 gyár működött, jövőre azonban már csak 6 lesz - a Magyar Cukor Rt.-hez tartozó petőházi és kaposvári, az Eridania Béghin-Sayhez tartozó szolnoki, szerencsi és hatvani, valamint az Eastern Sugar kabai gyára -, mert a Magyar Cukor Rt. ácsi gyára ebben az évben kezdte utoljára a kampányt. A gyárbezárások oka főként a piacvesztés: tíz éve még 550 ezer tonna répacukor fogyott a hazai piacon.
A csökkenés oka főként a kukoricából készített izoglükóz térnyerése, amely az ipari továbbfeldolgozók felénél váltotta ki a répacukrot, mintegy 130 tonna mennyiségben. A másik ok a feldolgozók piacvesztése, a lakossági fogyasztás mérséklődése, illetve a borhamisítások visszaszorítása kapcsán tapasztalt 20-30 ezer tonnás fogyasztáscsökkenés.
László Levente

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet