A Széchenyi terv keretében - a Nemzeti Földalapra idén és jövőre rendelkezésre álló 5-5 milliárd forinton felül - plusz 10 milliárd forintot csoportosítottak át az agrártörvénycsomag végrehajtásához szükséges feladatokra - mondta a NAPI Gazdaság érdeklődésére Vonza András agrárminiszter a kormányülést követően.
A miniszter beszámolt arról, hogy a kabinet elfogadta és az Országgyűlés elé terjesztette az agrár- és birtokpolitika megvalósítását célzó három törvényjavaslatot. Új jogszabály a Nemzeti Földalapról szóló törvény, míg a másik két javaslat módosító jellegű: az egyik a termőföldről, a másik a földrendező és földkiadó bizottságokról szóló törvényt érinti. A kormány szerint ezzel a törvénycsomaggal rendeződik a földkérdés Magyarországon.
Az általános birtokrendezésről szóló törvényjavaslat a korábbi tervekkel ellentétben egyelőre nem kerül az Országgyűlés elé. A kormány nem mond le a birtokrendezés megvalósításáról, ám előtte rendezni kell a még kiadatlan részarány-földtulajdon helyzetét, valamint meg kell szüntetni a földkiadás során létrejött közös tulajdonokat. A családi gazdaságokról kormányrendelet készül, a családi gazdasággal kapcsolatos fogalmak pedig bekerülnek a termőföldről szóló törvénybe. Vonza András szerint jövőre 5-8 ezer forinttal növekednek a földalapú támogatások a családi gazdaságok számára; évente 5 ezer ilyen gazdaság megerősítése lenne kívánatos. Agrárszakértők szerint ugyanakkor összesen 5 ezer olyan családi gazdaság van Magyarországon, amely versenyképes gazdálkodásra alkalmas lehet. Arra is felhívták a figyelmet, hogy ezeknek 100 milliárd forinttal több forrásra lenne szüksége, mint az agrárgazdaság teljes hitelállománya.
Az ideális esetben induláskor 500-800 ezer hektárral rendelkező Nemzeti Földalap rendeltetése az lesz, hogy hatékony földkészlet-gazdálkodást valósítson meg, s intézményrendszere az állami földbirtok-politika céljait társadalmi-gazdasági vonatkozásban eredményesen szolgálja - mondta a miniszter. A földalappal kapcsolatos teendőkre idén előirányzott 5 milliárd forintból 3 milliárd forintot használnak fel, ebből másfél milliárd forint jut a földhivataloknak, félmilliárd a jogi feladatokra, további 1 milliárdból pedig földeket vásárolnak. A jövőre létrejövő Nemzeti Földalap Kht.-t az agrárminiszter felügyeli majd, a kht. munkáját pedig egy háromtagú felügyelőbizottság ellenőrzi, míg a társaság vezetőjét a földművelésügyi miniszter javaslatára a miniszterelnök nevezi ki.
László Levente
