A Malév idén az első félévet 50,5 milliárd forintos árbevétel mellett 7,9 milliárd forint üzemi veszteséggel zárta, aminek túlnyomó része a harmadik Boeing 767-es repülőgép beszerzése, valamint a februári sztrájk „számlájára” írható - tájékoztatott a társaság. Megjelentek ugyanakkor a májusban elindított átalakítási program első eredményei is, eszerint a légitársaságok működésének eredményességét mutató férőhely-kihasználás júliusban elérte a 67,8, augusztusban pedig a 71,3 százalékot. Ez nem csak a Malév tavalyi 64 százalékos teljesítményéhez, de az európai cégek 68 százalékos átlagos mutatójához képest is jó eredmény.
A Malév járatainak túlnyomó többsége európai célállomásokra közlekedik, az amerikai terrortámadás azonban felnagyította az iparág válságát, ami érzékenyen érintette a magyar légiközlekedési céget is: New York-i járatán például mintegy 30 százalékos visszaesés tapasztalható a forgalomban. A merénylet és az annak nyomán bekövetkezett piaci visszaesés az év végéig várhatóan 2 milliárd forintnyi bevételkieséssel fenyegeti a társaságot.
Annak érdekében, hogy az átalakítási programban 2001-re tervezett 5,6 milliárd forintos veszteség tartható legyen, a Malév vezetése felgyorsítja az említett program végrehajtását, és kedvezőbb feltételek elérése érdekében újratárgyalja a repülőgép-bérleti szerződéseket.
A jövőben várható áremelkedés kockázatának csökkentésére a légitársaság előre biztosítja a következő időszak üzemanyag-szükségletét. A Malév októbertől racionalizálja járatait, bizonyos célállomásokra csökkenti a járatsűrűséget és az így felszabaduló kapacitásokat máshová csoportosítja át.
A Malév egyelőre nem tervezi járatok megszüntetését vagy a jegyárak emelését. Ezzel együtt elkerülhetetlenné vált a 2002-re tervezett mintegy 600 fős létszámleépítés előrehozatala is.
(NAPI)
