Információnk szerint jelenleg a távközlési szolgáltatók is tanácstalanok a jövő évi távközlési tarifák megállapításának mikéntjével kapcsolatban. Korábban a társaságok előtt egyértelmű volt a helyzet s az ebből fakadó feladat: az elmúlt években a hatályos tarifarendelet alapján ugyanis a cégeknek szeptember 30-áig be kellett nyújtaniuk a hírközlési hatóságnak a jövő évi tarifákkal kapcsolatos elképzeléseiket. Az átlagos tarifaemelésre vonatkozó javaslatukat egy képlet alapján számították ki, két évvel ezelőttig ez visszatekintő inflációra épült, úgy, hogy az adott évet megelőző 12 hónap átlagos inflációs adataiból levontak 2 százalékpontot, hatékonysági tényező címen, s így jött ki a maximális emelés mértéke.
Tavaly - az idei tarifák megállapításakor - már némileg módosult ez a képlet. Az így kapott összesített díjemelés 5,5-6 százalékos maximumát a szolgáltatók nem használták ki, a Matáv például 3,18 százalékos átlagos emelést hajtott végre. Az előbbi, viszonylag egyértelmű helyzet is több hónapos egyeztetést igényelt a hatóság és szolgáltatók között, s ezek után születtek meg - jó esetben januárban, de előfordult, hogy februárban - az új tarifák.
A jövő évi árak megállapításakor azonban új helyzet állt elő az egységes hírközlési törvény megszületésével. Részben él az említett tarifarendelet - bár nincs a korábbihoz hasonló képlet -, amelynek alapján a cégeknek szeptember 30-áig be kellene nyújtaniuk 2002-re vonatkozó tarifajavaslatukat. Ahhoz azonban, hogy a társaságok meg tudják állapítani, milyen mértékű emelést hajthatnak végre, a törvényhez kapcsolódóan meg kellene születnie annak a végrehajtási rendeltnek, amely meghatározza az árképzési gyakorlatot, s ami egyelőre nem készült el. Úgy tudjuk, ez a helyzet elbizonytalanítja a cégeket, ezért nem tervezik a tarifajavaslatok benyújtását a határidőre.
Információnk szerint a majdani szabályozás a korábbiakhoz hasonlóan figyelembe veszi az inflációt, a hatékonysági tényezőt, illetve a Hírközlési Főfelügyeletnek (HíF) a költségalapú összekapcsolási és hozzáférési díjakkal kapcsolatos megállapításait. (Az erről készült - bár a szolgáltatókkal még nem egyeztetett - anyagot a HíF várhatóan a hét végéig eljuttatja az Informatikai Kormánybiztossághoz). Annak ellenére, hogy közeledik a korábbi években októberben megkezdett egyezetések ideje, nem biztos, hogy ez késlelteti a 2002-es tarifák megállapításait. A következő évre vonatkozóan ugyanis a szolgáltatók az említett árképzési metodika alapján számítják ki tarifáikat, amiről - a korábbi gyakorlattal szemben - már nem kell tételesen megállapodniuk a hatósággal. Amennyiben a szolgáltató által érvényesített tarifa eltér az ármetodikából kiszámíthatótól, akkor a HíF-nél felállított döntőbizottság felelősségre vonhatja a szolgáltatókat.
Diószegi József
