A védelmi célú infokommunikációs rendszer 1990 előtt jött létre. Egy katonapolitikai tanulmány szerint az 1990 előtt működtetett távközlési infrastruktúrában jelentős szerep jutott az államigazgatási igényeket kiszolgáló hálózatoknak, amelyeknek része volt a K-600 mellett az ALTÁJ rádiótelefon, a Honvédelmi Minisztérium állandó hírrendszere, illetve a Belügyminisztérium „K” távbeszélővonala is. A tanulmány szerint ezek mind beruházási, mind fenntartási tekintetben elkülönülten, az egyéni ágazati igények figyelembevétele mellett fejlődtek ki jelenlegi technikai szintjükre. A szerzők úgy vélik, hogy időközben lehetőség nyílt korszerűbb műszaki-technikai ajánlások és rendszerek bevezetésére.
Az augusztusi jelentés azonban nem az egyetlen, idén már negyedik alkalommal adott tájékoztatást a K-600-ra költött összegről a pénzügyi tárca. Először januárban tették közzé, hogy 68 millió forintot fordítottak az infokommunikációs rendszerre, majd áprilisban újabb 8 millió forintról adott számot a havi jelentés. Júniusban viszont a K-600 már nem elkülönülten, hanem több más kiadási tétel között szerepelt, amelyekre együttesen 105,5 millió forintot fordítottak. Az augusztusi jelentésben ismét nevesítetten szerepelt további 168,5 millió forint kiadás.
A zárszámadási törvényjavaslat szerint a K-600-as rendszerre 2000-ben a központi költségvetés egyéb kiadásai címen 486,6 millió forintot, azaz az előirányzat 86,9 százalékát fordították. Ez az összeg az összes ilyen jogcímen teljesített egyéb kiadás 6,5 százalékát teszi ki.
(NAPI)
