A gyorsforgalmi úthálózat 2015-ig szóló, 15 éves fejlesztési programját október 31-éig dolgozzák ki - mondta Manninger Jenő, a közlekedési tárca politikai államtitkára egy szerdai konferencián. A program végére a jelenlegi 560 kilométer helyett 2000 kilométer autópálya, gyorsforgalmi út lesz Magyarországon. A beruházások költsége egyelőre nem ismert, mai áron számolva egy kilométer sztráda több mint egymilliárd forintba kerül. A ciklus végére valamennyi szomszédos országba gyorsforgalmi út vezet majd. A tervek szerint az M3-as Barabásnál lépi át a magyar-ukrán határt, bár a magyar szakemberek szerint lenne ennél jobb megoldás is - fogalmazott Manninger. Az M7-es Székesfehérvárig mindkét oldalon háromsávos lesz, onnantól az országhatárig kettő. Kiépülne az M8-as autópálya Veszprém-Szolnok közötti szakasza és az M6-os sztráda Bóly-Szentlőrinc közötti része, Miskolcról az országhatárig (Kassa) pedig az M30-as vezet majd. A 15 év alatt (egy híddal együtt) megépül az M0-s körgyűrű északi szektora a 2-es és a 11-es főutak között, de a nyugati szakasz nem szerepel a tervben. Ezen túl kezdetét veszi a 4-es főút pest megyei szakaszának négysávosítása és több kisebb beruházás is.
Manninger lapunknak elmondta, hogy a sztrádadíjak jövő évi növekedése nem haladja meg a tervezett inflációt. A tárca egyébként nem tervezi annak a nyugati gyakorlatnak az átvételét, amely szerint a sztráda melletti főutakat is díjasítják.
D. J.
