A magyar áruk amerikai piacra jutásának kedvező feltételeit alapvetően a preferenciális vámelbánás (GSP) biztosítja. A washingtoni törvényhozás 1999 őszén a GSP-elbánást az eddigi évenkénti meghosszabbítás helyett 2001. szeptember 30-ig szavazta meg a magyar árukra. Magyarországnak a kivitel tekintetében az USA az 5., behozatalban a 7. legfontosabb kereskedelmi partnere, az Európán kívüliek között az első. A múlt évben az Egyesült Államok a magyar kivitelből tavaly 4,6, a behozatalból 3,5 százalékkal részesedett. Az export növekedése elsősorban néhány amerikai eredetű beruházás beindulásának, illetve felfutásának eredménye. Egyedül az IBM Hungary több mint 500 millió dollár értékben szállított az USA-ba számítástechnikai tárolóegységeket. A magyar kivitelben a növekedés változatlanul a gépek és gépi berendezések, valamint a feldolgozott termékek körében figyelhető meg. A kétoldalú forgalom szerkezete korszerű, az exportban a gépek, berendezések és a feldolgozott termékek együttes aránya 98,1 százalék, ugyanezen termékcsoportok a behozatalban együttesen 96,1 százalékot képviseltek.
A Magyarországra érkezett több mint 22 milliárd dollár értékű külföldi tőke egyharmada származik amerikai befektetőktől. A 20 millió dollár feletti zöldmezős ipari beruházók közül 9 amerikai. Tavaly mintegy 200 millió dollár értékű amerikai befektetés valósult meg Magyarországon.
(NAPI)
