BUX 137934.55 -1,12 %
OTP 44310 -1,36 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A VDSZSZ felmondta a megállapodást

2001. szeptember 10. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Miután a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezte (VDSZSZ) szerint szinte semmi sem teljesült a MÁV Rt.-vel tavaly megkötött hároméves megállapodásból, a szakszervezet év végi hatállyal felmondta azt. Ezzel a lépéssel a szakszervezetek előtt ismét megnyílt a sztrájk lehetősége. A MÁV várhatóan bírósághoz fordul annak megállapítására, hogy a szakszervezet jogszerűtlenül járt el.
Gaskó István, a VDSZSZ elnöke szerint a szakszervezet azért kényszerült erre a lépésre, mert a munkáltató az említett megállapodás hat pontjából ötöt egyáltalán nem tartott be, a bérre vonatkozó megállapodás pedig aktualitását vesztette. A szakszervezetek abban állapodtak meg a MÁV vezetésével, hogy 2000-2002 között a vasutasok bére az infláció, illetve az éves GDP felével növekszik. Ezt az idő meghaladta, az országos átlagbér ugyanis 17 százalékkal emelkedett, míg a MÁV Rt.-nél az átlagkereset 11 százalékkal nőtt. A vasúttársaság Gaskó szerint megszegte a foglalkoztatással kapcsolatos megállapodást, a cég ugyanis azt vállalta, hogy idén 640 főt érint a létszámleépítés, most azonban arról tájékozódott az elnök, hogy 2001-ben 1200-an távoznak a MÁV-tól. A megállapodás felmondása egyben azt eredményezi, hogy 2002. januártól ismét megnyílik a szakszervezetek előtt a sztrájk lehetősége - a szakszervezetek ugyanis vállalták, hogy három év alatt nem élnek a nyomásgyakorlásnak ezzel a módjával -, bár Gaskó most is hangsúlyozta, hogy a VDSZSZ tárgyalások révén kívánja elérni egy új megállapodás megszületését.
D. J.

Diószegi József
Diószegi József

Ez is érdekelhet