BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A felsőoktatás 5,7 milliárd forint többletforráshoz jutott

Tegnap 5,7 milliárd forint pluszforrást juttatott a kormány a felsőoktatásnak. A kormány felmondta a Világbankkal megkötött szerződést, amelynek alapján a hitelintézet 150 millió dollár kölcsönt folyósított volna a felsőoktatás fejlesztésére, ehelyett más, kedvezőbb forrás után néz. Matolcsy György szerint a GDP idei növekedése a Széchenyi tervnek köszönhetően elérheti az 5 százalékot.

2001. augusztus 28. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormány keddi ülésén 5,7 milliárd forinttal megemelte a felsőoktatásra szánt támogatási összeget - jelentette be Pálinkás József, az oktatási tárca vezetője az ülést követő sajtótájékoztatón. A pluszpénzt a központi költségvetés többletbevételéből fedezik. Az 5,7 milliárdból egymilliárd forintot a Debreceni Egyetem új könyvtárának kialakítására költenek, 200-200 millió forinttal támogatja a kormány a határon túli oktatást, illetve az iskolaberuházásokat, a fennmaradó összegből fedezik a felsőoktatás hallgatói látszámnövekedésének többletköltségeit, de jut pénz a kollégiumok fejlesztésére is.
A kormány felmondta azt a szerződést, amelynek értelmében a Világbank 150 millió dollár hitelt folyósított volna a magyarországi felsőoktatás fejlesztéséhez. A keretből eddig minimális összeget hívott le a kormány, és ma már nem okoz gondot a világbankinál kedvezőbb hitelt fölvenni - mondta Orbán Viktor, miniszterelnök. A szerződés felmondása miatt nem állnak le a fejlesztések, a felsőoktatásban csaknem 43 milliárd forint értékű - 130 ezer négyzetméternyi felújítás - beruházás van folyamatban. A fejlesztésből eddig kimaradt intézmények rekonstrukciója során 2006-ig további 160 ezer négyzetméter épületrész újul meg.
A kormány idő hiányában keddről mára halasztotta a gazdasági témájú döntéseket, Matolcsy György gazdasági miniszter azonban az ülésen elmondta, hogy a Széchenyi terv nélkül az idei magyarországi GDP-növekedés 3,5 százalék lett volna, ám a kedvező időpontban meghozott kormányzati döntésnek köszönhetően ez elérheti az 5 százalékot. A kormány arra számít, hogy ez a növekedés hosszabb távon is fenntartható. A miniszterelnök kérdésre válaszolva elmondta: a nemzetbiztonsági kabinet a jövő hét második felében dönt arról, hogy milyen harci repülőgépeket szerezzen be Magyarország. Ezt követően a kiválasztott egyetlen ajánlattevővel megkezdődik a szerződés előkészítése. Orbán nem tud a sajtóban megjelent francia harcigép-ajánlatról, a három korábbi - amerikai, svéd és török - ígéret után a belgákéval együtt immár négyre nőtt az gépeket felkínáló országok száma.
D. J.

Diószegi József
Diószegi József

Ez is érdekelhet