BUX 139454.80 0,43 %
OTP 45690 0,86 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A szivarka az új cigisláger

A V-Tabac után a Reemtsma is beszállt a szivarkapiacra. A lépéssel nem titkoltan a csempészett cigaretták több tízmilliárd forintos piacának vásárlói közül igyekeznek fogyasztókat toborozni a gyárak. A két cég szerint csak az év végén lehet összegezni, hogy sikeres volt-e a szivarka bevezetése.

2001. augusztus 23. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A cigaretta feketepiacának értéke a teljes piacénak 10-20 százaléka lehet, így az illegális forgalom óvatos becslések szerint 20, pesszimistább szakemberek szerint 40 milliárd forint. A magyar tulajdonban lévő V-Tabac Rt. a feketepiac fogyasztóit megcélozva döntött úgy, hogy az illegálisan árult termékek árán hoz legálisan forgalomba olcsó cigarettára emlékeztető, ám szivarkának minősülő terméket.
Kulcsár András, a V-Tabac igazgatója egyelőre nem tudta megmondani, mekkora forgalmat csábít el a feketepiacról az új termék, hiszen annak megjelenése óta csak 3 hónap telt el. Összehasonlító eredményekről csak az év végén ad tájékoztatást a társaság.

Kulcsár úgy véli, minden eladott szivarka az év elején még nem tervezett többletbevételt eredményez a cégnél. A szivarka nem magyar találmány, a világ vezető dohánygyárainak és márkáinak megvan a saját szivarkatermékük. Európában, főként a németek kedvelik ezt a füstszűrős terméket.
Jamniczky Zsolt, a Reemtsma Debreceni Dohánygyár Kft. kommunikációs igazgatója lapunknak elmondta, azért lehet a szivarkát a többi cigarettánál olcsóbban adni, mert nem terheli annyi adó, mint a többi dohányterméket. A cigarettát (a forgalmi adón kívül) 17 százalékos közteher és ezer darabonként 3040 forint sújtja, míg a szivarka, szivar esetében ez az utóbbi adónem nem létezik. Tetézi a szivarka költségelőnyét, hogy egy EU-direktíva szerint a cigaretta közterheit további 57 százalékkal kell emelni a csatlakozásig, ugyanez a szabály viszont nem vonatkozik a szivarkákra.
Mindezen előnyöket figyelembe véve a Reemtsma is beszállt a szivarkapiacra. Jamniczky szerint a V-Tabac lépése a Reemtsmának kihívást jelentett, s a cég nem kíván verseny nélkül kimaradni erről a piacról. Ennek ellenére Jamniczky nem túl optimista a piacot illetően. Ő is úgy véli, csak az év végére derül ki, hogy a cigaretta ízéhez szokott fogyasztó megveszi-e a szivarkát.
A szakemberek szerint a szivar ára - ellentétben a cigarettával - a közeli jövőben még csökkenhet is. Az EU-direktíva szerint a szivart terhelő adó jelenleg magasabb, mint a kívánatos, így ha elmaradna az adócsökkentés, akkor a csatlakozás után érdemes lenne Bécsbe járni füstölnivalóért. Igaz, a szivar egy adócsökkentés mellett sem válhat a bérből és fizetésből élők passziójává.
Hőnyi Gyula

Máté Dániel
Máté Dániel

Ez is érdekelhet