BUX 138632.83 -0,16 %
OTP 45370 0,15 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ismét jelentősen gyengült a forint

A magyar piaci elemzők nem számítanak arra, hogy a Magyar Nemzeti Bank augusztus 21-én csökkenti irányadó kamatait, a forint árfolyama mégis nagyot esett tegnap az euróval szemben. A piacon sokan ismét a feltörekvő országok minikrízisével hozzák összefüggésbe a nemzeti valuta gyengülését.

2001. augusztus 15. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Gyengült a forint a bankközi devizapiacon. A magyar fizetőeszköz az árfolyamsáv erős oldalán, a centrumtól számított 8 százalékon is járt, ám a nap végére 8,54 százalékig visszakapaszkodott. Záráskor egy euróért 251,50-251,65 forintot adtak. A hat hónapos diszkontkincstárjegyek mai aukcióján a két héttel korábbinál 8 bázisponttal magasabb, 10,62 százalékos átlaghozam alakult ki. A másodlagos állampapírpiacon 2-10 bázisponttal emelkedtek a benchmark hozamok; a legkevésbé a három hónapos, a legnagyobb mértékben pedig a hat hónapos instrumentumok esetében.

A nemzeti valuta gyengülését valószínűleg több tényező együttesen eredményezte. A magyar piaci elemzők a feltörekvő országok minikrízisének legújabb fejleményeiről beszéltek, többen megemlékeztek a török líra és a zloty gyengüléséről is. Ahhoz, hogy ezt magyarázatként elfogadjuk, meglehetős tohonyaságot kell feltételeznünk a külföldi befektetőkről. A lírát meggyengítő kincstárjegy-aukció ugyanis éppúgy kedden volt, mint a zlotyt mélybe küldő Balcerowicz-nyilatkozat, amely szerint a lengyel költségvetés hiánya jövőre a GDP 11,6 százalékára rúghat. A lengyel piac tegnap a magyar közszférához hasonlóan ünnepelt, Argentínában pedig nem történt aggodalomra okot adó esemény, a dél-amerikai ország kötvényei kismértékben drágultak.
Hozzájárulhatott a nemzeti valuta gyengüléséhez az is, hogy a CSFB elemzői közzétették, szerintük az MNB monetáris tanácsa augusztus 21-én kamatcsökkentésről dönt majd. Ezzel az állítással a magyar piaci elemzők nem értenek egyet. Általános a vélekedés, hogy a jegybank csak nagyon óvatosan megy majd kamatcsökkentéseivel a fogyasztói árindex mérséklődése után, mert inflációs céljának elérése érdekében növelni akarja a reálkamatokat. Többek szerint ennek egyik oka az államháztartás keresletének növekedése, hiszen lazuló fiskális politika mellett a jegybanknak óvatosnak kell lennie. Erre utal az is, hogy az MNB inflációs jelentésében az effektív költségvetési hiányt kiszámítva arra jutott, az államháztartás tényleges hiánya az idén magasabb lesz, mint költségvetésben kimutatott deficit. Mindennek a tetejébe a kedden közzétett júliusi adatok szerint a maginfláció még emelkedett is, és nem lenne jó üzenet a piacnak, ha a jegybank ennek ellenére a kamatokhoz nyúlna - mondta kérdésünkre egy elemző.
M. D.

Máté Dániel
Máté Dániel

Ez is érdekelhet