A Vasilescu-per lezárultáig biztonsági intézkedéssel korlátozhatják az államnak júniusban adományozott több százmilliós műgyűjtemény elidegenítését. A két hónappal ezelőtt ünnepélyesen az államnak felajánlott kollekció festményei, amelyek a Vasilescu Alapítvány törzsanyagát jelentenék, ugyanis egy le nem zárt örökösödési per tárgyát képezik.
Az adományozó fia, ifjabb Vasilescu János még 1999-ben kérte jogi úton anyai hagyatéka kiadását, a Fővárosi Bíróság tavaly decemberi, elsőfokú nem jogerős ítéletében pedig neki ítélte a műgyűjtemény felét.
Az állam a Vasilescu-gyűjteményt a tervezett Modern Magyar Művészeti Múzeumban akarja elhelyezni.
A Fővárosi Bíróság nemrégiben tájékoztatta idősebb Vasilescu Jánost arról, hogy biztonsági intézkedésre készül - mondta el lapunknak Bárándy Péter ügyvéd, idősebb Vasilescu jogi képviselője. A Vasilescu Alapítvány bejegyzését is érintheti a bíróság esetleges intézkedése, hiszen ez azt jelenti, hogy annak feloldásáig nem lehet elidegeníteni, megterhelni a kollekciót, s így természetesen alapítványba sem lehetne bevinni a képeket. Az alapítványt a Fővárosi Bíróság a hírek szerint még nem jegyezte be. Ugyanakkor az ügyvéd hozzátette: nem vették zár alá a Vasilescu-gyűjteményt, hiszen ilyen intézkedésre büntetőjogi esetekben kerülhetne sor. Itt polgári peres eljárás során alkalmazott biztonsági intézkedésről van szó, amely nem akadályozza meg például azt, hogy a festményeket kiállítsák.
A bíróság Bárándy szerint már felhívta idősebb Vasilescut, hogy azonosítsa azokat a festményeket, amelyek a per tárgyát képezik. Az Index perrel foglalkozó híre szerint az azonosításra egy különleges okból is szükség lehet: állítólag ugyanis az idősebb Vasilescu évtizedekkel ezelőtt egyszer már adományként felajánlott négyszáz képet közgyűjteményeknek, múzeumoknak, illetve a magyar államnak. Az egyelőre nem világos, hogy most milyen műtárgyakat vinne alapítványba Vasilescu, hiszen így akár az is megtörténhetne, hogy bizonyos festményeket kétszer is eladományozna a műgyűjtő.
Sz. I. M.
