A későbbiekben azok a három- vagy ennél több gyermekes nagycsaládosok, akik korábbi lakásuknál egy szobával nagyobbat vásárolnak, 1,2 millió forint „félszocpol” támogatásban részesülnek, feltéve, ha az eredeti lakásuk eladásából származó összeget felhasználják az új lakás megszerzéséhez - ismertette a kormány keddi döntését Glattfelder Béla, a gazdasági tárca politikai államtitkára a tegnapi sajtótájékoztatón. A támogatást - amelyre éves szinten 6,5 milliárd forint igényt várnak - azok a családok vehetik igénybe, amelyek egyébként is jogosultak a szociálpolitikai támogatásra.
A kormánydöntés szerint a támogatott lakáshitelek futamideje 10 évről 20 évre nő, s az intézkedés mindazon kölcsönre vonatkozik, amelyet 2001. február 1. után vettek igénybe. A futamidő átstrukturálását a hitel felvevőjének kell kezdeményeznie a banknál. A személyi jövedelemadó változása kapcsán várhatóan a jelenleginél kedvezőbb helyzetbe kerülnek a lakásépítők, illetve új lakást vásárlók, a kormány tervei szerint ugyanis a kifizetett lakáshitelrészletek eddigi 20 százalékos - legfeljebb 35 ezer forintos - adókedvezménye 40 százalékra nő vagy legfeljebb 240 ezer forint írható le az adóból. A kedvezmény a parlament döntésétől függően az idén kifizetett lakáshitel-törlesztésekre is vonatkozik majd. A módosításnak 4,5 milliárd forintos költségvetési kihatása lesz, aminek fedezetét a többletbevételekből várja a kormány - mondta az államtitkár. A kormánydöntés szerint 1,5 százalékponttal, 6 százalékpontra nő a jelzáloglevelek állami támogatása. Ennek 600 millió forint többletkihatása lesz. A kedvezmény banktechnikai okokból szeptember 1-jétől érvényes. Elméletileg tehát a használt lakás vásárlóinak kamatterhe is csökkenhet ezáltal. A gazdasági tárca a Széchenyi terv keretében pályázatot ír ki az önkormányzatoknak az építési telek kialakításához 50 százalékos támogatásra.
D. J.
