A magyar cukoripar a belföldi szükségletnél 30-40 ezer tonnával több, mintegy 380 ezer tonna cukor termelését tűzte ki célul az idén, tekintettel arra, hogy a tavalyi év a cukorrépa-termesztés számára kedvezőtlenül alakult - közölte Koczka Zoltán, a Magyar Cukoripari Egyesülés ügyvezető igazgatója az MTI-vel. A száraz időjárás miatt tavaly 55 ezer hektárról a tervezett 2,8 millió tonna répa helyett 2 millió tonnát takarítottak be, a hektáronkénti termésátlag is mindössze 36-37 tonna volt, szemben a megelőző évi 52 tonnával. A cukoripar termelése 2000-ben 270 ezer tonna volt, 70 ezer tonnával kevesebb a belföldi felhasználásnál.
A cukor 450 dolláros tonnánkénti előállítási költségénél 160-170 dollárral alacsonyabb világpiaci ár mellett a gazdák exporttámogatás nélkül képtelenek nyereségesen kivitelre termelni, ezért a magyar termelők csupán termelési feleslegüket értékesítik külföldön. Az idén a termelők tonnánként 8100 forintért adhatják át terményüket a gyáraknak a tavalyi 6800 forinttal szemben. A cukorrépa-termelés nagy költségigénye miatt az ipar a gazdák költségeinek 40 százalékát előfinanszírozza, a kész cukrot a gyárak tonnánként jelenleg 140 ezer forint körüli áron értékesítik.
A cukorrépa termelési költsége háromszorosa a búzáénak, mintegy 300 ezer forint hektáronként.
