A Magyar Posta Rt. többségi részesedésével és a finanszírozó hitelintézet részvételével közös céget alapítanak a zárt láncú rádiótelefon, a készenléti Tetra rendszer kialakítására és üzemeltetésére - mondta Kalmár István, a posta elnök-vezérigazgatója csütörtöki sajtótájékoztatóján. Kalmár nem árulta el, hogy melyik hitelintézet száll be a cégbe, ám valószínűsíthető, hogy az MFB-ről van szó. A hiteltárgyalások még nem kezdődtek meg, Kalmár arra számít, hogy a beruházó cég a hitel visszafizetésekor kezdetben moratóriumot élvez majd. A beruházást állami garancia nélküli hosszú lejáratú hitelből kívánja finanszírozni a társaság, s így az sem szükséges, hogy pályázat útján válasszák ki az 51,3 milliárd forintos beruházás legnagyobb részét kitevő hálózati informatikai rendszer szállítóját. Megfigyelők szerint a posta a szolnoki árvíz során használt rendszer szállítóját, a Motorola céget választja erre a feladatra.
Kalmár hangsúlyozta, hogy a felhasználói készülékekre - miután ott már állami pénzekről van szó - zárt pályázatot írnak ki, amelyre várhatóan három céget hívnak meg. A vezérigazgató ugyan nem nevezte meg ezeket a társaságokat, csak annyit közölt, hogy a Magyarországon már tesztelt készülékek szállítóira számítanak, ebből azonban az következik, hogy vélhetően a Motorola, a Nokia és a Simaco jelenhet meg a pályázaton. A beruházó cég a hálózat kiépítésekor elsősorban a Belügyminisztérium és a honvédelmi tárca antennáit és adatátviteli útjait veszi igénybe - erről állapodtak meg az érintettek. Kalmár elmondta, hogy amennyiben ezek nem biztosítanak kellő lefedettséget, az Antenna Hungária Rt. és a Matáv-csoporthoz tartozó Westel Rádiótelefon Kft. hálózati elemeit veszik igénybe.
D. J.
