A forint felértékelődése miatt az élelmiszer-ipari cégeknek az exporton keletkezett árvesztesége eddig elérte a 7,5 milliárd forintot - közölte Piros László, az Élelmiszerfeldolgozók Országos Szövetségének (ÉFOSZ) főtitkára az MTI-vel. A forint erősödése miatt az élelmiszer-ipari cégek az év végéig várhatóan mintegy 30 milliárd forintos kiviteli veszteséget lesznek kénytelenek elkönyvelni. Ezek a veszteségek elsősorban a hús-, a baromfi-, a konzerv-, a növényolaj- és a boripart érintik. Ezek az ágazatok adják a magyar élelmiszerexport mintegy háromnegyedét. Az élelmiszerexport értéke a múlt évben elérte az 1,6 milliárd dollárt. Ez idén várhatóan 1-2 százalékkal növekszik. Ugyanakkor az év első öt hónapjában az élelmiszer-ipari export volumene 3 százalékkal csökkent. Az ÉFOSZ szerint ez a csökkenés az év hátralévő részében kiegyenlítődik.
Az ágazat tavalyi teljes árbevétele 1700 milliárd forint volt, ami az idén előreláthatólag 2000 milliárd forintra nő. Az árbevétel 20 százalékát az export adja.
