A román kormány a Magyarországgal 1996-ban kötött alapszerződésen túl kész minden más kétoldalú megállapodás felmondására a státustörvény elfogadása miatt - jelentette ki Adrian Nastase román miniszterelnök a Rompres hírügynökség szerint. Más források szerint azt mondta a kormányfő, hogy tárcaközi bizottság értékeli a státustörvény kapcsán kialakuló helyzetet Romániában. A magyar külügyminisztérium szóvivője lapunknak elmondta, hogy a magyar diplomácia nem kíván reagálni két egymásnak ellentmondó román közszolgálati hírforrás beszámolójára, a magyar kormány a tárgyalások folytatásában bízik.
Adrian Nastase román miniszterelnök csütörtökön kijelentette, hogy Románia - az 1996-ban kötött alapszerződésen kívül - kész felbontani az összes kétoldalú megállapodását Magyarországgal a kedden elfogadott státustörvény miatt - idézte az MTI a különböző román hírforrásokat. A kormányfő kilátásba helyezte a szövetségek és alapítványok alapszabályzatának felülvizsgálatát, az adó- és vámintézkedések, illetve a foglalkoztatási és társadalombiztosítási viszonyokat érintő kérdések áttekintését.
Az idézet szerint Nastase kijelentette: „Nagyon világos akarok lenni. Románia nem egy gyarmati terület, ahonnan Magyarország munkaerőt biztosíthat magának. Románia társulási szerződést írt alá az Európai Unióval. Léteznek a diszkriminációt tiltó szabályok, amelyeket Románia és Magyarország kapcsolataiban is alkalmazni kell.”
A miniszterelnök a pénzügyi intézkedések között konkrétan azt említette, hogy a Romániában folyósított munkanélküli-segélyek és nyugdíjak mellett a személyi jövedelemadó rendszerében figyelembe veszik a határokon túlról kapott támogatást. A miniszterelnök elmondta, hogy levelet küldött Günter Verheugennek, az Európai Unió bővítési biztosának, Romano Prodinak, az Európai Bizottság elnökének és Chris Pattennek, az EU külügyekért felelős biztosának. Ebben a levélben megfogalmazta, hogy milyen hátrányosan megkülönböztető elemeket tartalmaz a magyar státustörvény és hangot adott a térségbeli biztonsággal kapcsolatos félelmeinek.
A román közszolgálati rádió esti krónikája szerint Nastase azt közölte, hogy a státustörvény által érintett területeket felügyelő román minisztériumok sürgősen értékelni fogják a kialakult helyzetet. Létrejött egy tárcaközi bizottság, amely július 1-jéig javaslatokat tesz a szükséges intézkedésekre és szoros figyelemmel kíséri majd a státustörvény miatt Románia területén kialakult helyzetet. A román miniszterelnök ugyanakkor azt a meggyőződését fejezte ki, hogy a törvény nem fogja jelentős mértékben befolyásolni Magyarország és Románia kapcsolatait.
Horváth Gábor, a Külügyminisztérium szóvivője lapunknak elmondta: a román hivatalos szervek eddig nem jeleztek a kétoldalú kapcsolatok jövőjét befolyásoló lépéseket magyar partnereiknek. Horváth hangsúlyozta, hogy Magyarország folytatni kívánja a két ország közötti konzultációkat és a román fél a státustörvény elfogadása után is megerősítette tárgyalási szándékát. A szóvivő kiemelte, hogy a magyar parlament által elfogadott törvény nem tartalmaz semmiféle területenkívüliségre vonatkozó szabályozást, ezért az ezzel kapcsolatos román fenntartások szerinte megalapozatlanok.
(NAPI-MTI)
