BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Öten 2,8 milliárdot fizettek a 3,5 gigahertzes blokkokért

Sikeres volt az első magyarországi frekvenciaárverés, a tegnapi liciten induló hat cégből öt jut frekvenciához. A nyertesek összességében 2,8 milliárd forintot fizetnek a nagy adatátviteli lehetőséget biztosító sávért.

2001. június 11. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Antenna Hungária Rt. tulajdonában lévő Antetra Kft., a Matáv Rt. és a PanTel Rt. egyenként nettó 600 millió forintot ajánlott a 3,5 gigahertzes frekvencia blokkjainak hétfői árverésén, míg a GTS Magyarország Kft. 550, a V-Com Rt. pedig 450 millió forintért nyerte el a frekvenciát - ismertette a licit végeredményét Gricserné Heszky Enikő, a lebonyolításért felelős Budapesti Hírközlési Felügyelet igazgatója tegnap. A hatodik induló a Tele2 Kft. volt, amelynek anyacége luxemburgi bejegyzésű, ám a magyar árverésen a cseh-szlovák tulajdonú vállalkozásai által alapított leányvállalat vett részt. A Tele2 Kft. 450 millió forintnál kiszállt a versenyből.

A luxemburgi bejegyzésű társaság több európai országban jelen van, leginkább a vezeték nélküli kommunikációban érdekelt, s jegyzett tőkéje alapján nagyobb a Matáv Rt.-nél. Az öt blokk párhuzamos árverésén 300 millió forint volt a kikiáltási ár, amit 50 milliónként lehetett emelni. Az említett ajánlati sorrend, illetve kínált összeg a nyolcadik forduló után alakult ki, ekkor ért véget a licit. A nyerteseknek az árverés befejezését követő 45 napon belül kell befizetniük a HíF számlájára az általuk ajánlott összeget, ezzel egyidejűleg kapják meg hivatalosan 15 évre a frekvencia használati jogát. A blokkok tulajdonosai - a koncessziós szolgáltatások kivételével - bármely közcélú távközlési szolgáltatásra használhatják a megszerzett infrastruktúrát. (A monopólium lejárta után a beszédátvitelre is használható lesz a frekvencia).
Az indulók száma és a kínált összeg a magyarországi távközlésben rejlő lehetőségeket jelezheti, hisz a szektorban világviszonylatban egyébként szerény a befektetési hajlandóság. A HíF a mostani árverés tapasztalatai alapján készíti elő a 26 gigahertzes frekvencia árverését, a licit év végén vagy a jövő év elején várható - mondta lapunknak Frischmann Gábor, a Hírközlési Főfelügyelet elnöke.
D. J.

Diószegi József
Diószegi József

Ez is érdekelhet