BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Eltörölnék a jövedéki adót a borászok

Újra kell szabályozni az agrárpiaci rendtartást, a borágazat piacösztönzési és elvonási rendszerét - hangoztatta több érdekelt szakmai szervezet a tegnap tartott sajtótájékoztatón. Úgy vélik, hogy a rossz helyzet egyik oka az export évek óta tartó csökkenése. A magyar borok kivitelének volumene a tavalyi csaknem 10 százalékos éves szintű csökkenés után idén az első negyedévben 15 százalékkal, 164,5 ezer hektoliterre csökkent az előző év azonos időszakához képest.

2001. május 31. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT), a Magyar Borgazdaság Szövetsége és a Magyar Bor Akadémia álláspontja szerint miközben a magyar borok egyre-másra sikereket aratnak a borversenyeken, az ágazat reprezentánsai gazdasági válságban vannak, a támogatási rendszer elégtelen, gondok vannak a jövedelmezőséggel és a jogi szabályozással, nem beszélve a kivitel évek óta tartó folyamatos csökkenéséről. A magyar borok exportja tavaly csaknem 10 százalékkal, 783,9 ezer hektoliterre csökkent az előző évihez képest, idén az első negyedévben pedig 15 százalékkal kevesebb volt a múlt év azonos időszakához viszonyítva.
A szakmai szervezetek javaslata szerint az export visszaesésének főként a nem megfelelő marketing az oka, ezért a bor áfájának az élelmiszerekkel azonos mértékűre, 12 százalékra csökkentésével hatékony - a WTO-előírásoknak is megfelelő - piacösztönzési rendszert kellene kialakítani. Egy önálló alaphoz kapcsolódó állami hozzájárulással pedig forrást lehetne teremteni az eddiginél hatékonyabb ágazati marketinghez. Az ágazati befizetés az alapba 5-600 millió, az állami támogatás pedig 400 millió forint lenne évente, előbbi forrása a jövedéki adó eltörléséből adódhatna.
Kiss László, a HNT elnöke szerint ilyen intézkedésekre már csak azért is szükség lenne, mert a Magyarországon egy évben megtermelt mintegy 4 millió hektoliter borból 3 millió megy belső fogyasztásra és 0,8-1 millió exportra. A belföldi ellátás teljes körű, az import mértéke jelenleg annyi, amennyi a választékbővítéshez és a piaci viszonosság megteremtéséhez szükséges. Az egy főre jutó éves fogyasztás Magyarországon 28-32 liter, az Európai Unió átlaga 38,3 liter. A belső fogyasztásban növelni kellene a minőségi magyar termékek mennyiségét, de az értékesítési lehetőségek itt korlátozottak, és a külpiacokon is számos feszültség tapasztalható. Belföldön a fizetőképes kereslet stagnálása mellett a palackos bor nagykereskedelmének 70 százalékát kézben tartó áruházláncok, kereskedelmi társulások tevékenységének árletörő hatása és a gazdasági szabályozó rendszer működési zavarai okoznak gondot, az 1990-es évek elején szinte a semmiből újjáélesztett borexport pedig továbbra is leszálló ágban van mind mennyiségileg, mind az átlagár tekintetében.
L. L.

L. L.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet