Szeptemberig nem emeli a sertéshús árát a húságazat - döntött tegnap rendkívüli ülésén az önkorlátozás jegyében 20 szavazattal a Vágóállat és Hús Terméktanács (VHT) termelőket, feldolgozókat és kereskedőket is tömörítő 23 tagú elnöksége. Mivel áremelés nem várható, nem lesz fix „irányár” sem, amit meghaladva a termelőknek 5, a feldolgozóknak pedig 10 forint többletet kellene befizetniük kilogrammonként a VHT intervenciós kasszájába - ahogy a korábbi elképzelésekben szerepelt. Lesz viszont többé-kevésbé fix felvásárlási és fogyasztói ár. Hegedűs Géza, a VHT elnöke elmondta, hogy az élő sertés felvásárlási ára szeptemberig 360 forint körül marad, s nem változik a karaj jelenlegi 1000-1200 forintos kiskereskedelmi ára sem, a lehúzott félsertés ára pedig 760-780 forint között alakul kilogrammonként.
Balázs Mátyás, a Sertéstenyésztők Országos Választmányának elnöke szerint a tenyésztők ugyan nem örömmel, de vállalták volna a kilogrammonkénti 5 forint többletbefizetést az ágazat exporttámogatásának megmaradása érdekében (NAPI Gazdaság, 2001. május 30., 3. oldal). A terméktanács kétharmadának egyetértése kellett volna azonban ahhoz, hogy az ehhez kapcsolódó 10 forint többletbefizetést a feldolgozók is vállalják, ez a többség viszont nem volt meg - hangsúlyozta Hegedűs. Jankó Ferenc, a főként nagy exportőr cégeket tömörítő Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy az önkorlátozást azért csak szeptemberig vállalták, mert nem tudható, hogy a második félévben miként alakul a világpiac.
Az elnökségi ülésen döntöttek arról is, hogy a terméktanács intervenciós alapjából támogatja az I-es típusú húsmarhatenyésztőket annak érdekében, hogy a kivitel biztosítható legyen. A kiviteli támogatás július 31-ig lesz érvényben és a tenyésztők 30 forint támogatásra számíthatnak kilogrammonként.
L. L.
