A kormány tíz nap múlva tárgyalja az egészségügyi programcsomagot, melynek összes forrásigénye meghaladja a 60 milliárd forintot - jelentette ki Mikola István tegnap egy sajtótájékoztatón. A miniszter bízik abban, hogy a teljes forrásigényt fedezik majd a központi büdzséből, bár jelenleg mindössze egy 6 milliárdos tételre, a fogmegtartó kezelések ingyenessé válásához szükséges támogatásra van kormányzati ígérete.
A miniszter kijelentette, hogy a közgyógyellátás a jövőben is közfinanszírozott marad, vagyis a háziorvoslás teljes privatizációján túl a járóbeteg-ellátásban csak korlátozott mértékben engedik a magánosítást. Az alapellátás privatizációja során az amortizációt kiterjesztenék az ingatlanokon és az eszközökön túl például a gépjárművekre is. A miniszter szerint a magánosítás forrásigénye mintegy 23 milliárd forint. Ennyi pénzt azonban nehéz lesz kicsikarni a kormányból, mivel a pénzügyminiszter korábban 16 milliárd forintban húzta meg a többlettámogatás várható felső határát. Mikola hiányolja a bankok aktívabb részvételét az egészségügyi fejlesztések, a privatizáció finanszírozásában. Szerinte a meghirdetett hitelkonstrukciók nem igazán működnek. Az EU a PHARE-programon keresztül 1999 és 2001 között összesen 15 millió euróval támogat egészségügyi programokat.
B. Z.
