BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Idén 60 milliárd forint többletforrásra számít az egészségügy

Az egészségügyi miniszter szerint idén több mint 60 milliárd forint többletforrásra szorul az egészségügy. Ebből mintegy 30 milliárdot tesz ki a gyógyszerkassza, 23 milliárd jutna az alapellátás teljes privatizációjára és 6 milliárd a fogmegtartó kezelések ingyenessé tételére. Mikola István szerint a közgyógyellátást továbbra is közpénzekből finanszírozzák.

2001. május 30. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormány tíz nap múlva tárgyalja az egészségügyi programcsomagot, melynek összes forrásigénye meghaladja a 60 milliárd forintot - jelentette ki Mikola István tegnap egy sajtótájékoztatón. A miniszter bízik abban, hogy a teljes forrásigényt fedezik majd a központi büdzséből, bár jelenleg mindössze egy 6 milliárdos tételre, a fogmegtartó kezelések ingyenessé válásához szükséges támogatásra van kormányzati ígérete.
A miniszter kijelentette, hogy a közgyógyellátás a jövőben is közfinanszírozott marad, vagyis a háziorvoslás teljes privatizációján túl a járóbeteg-ellátásban csak korlátozott mértékben engedik a magánosítást. Az alapellátás privatizációja során az amortizációt kiterjesztenék az ingatlanokon és az eszközökön túl például a gépjárművekre is. A miniszter szerint a magánosítás forrásigénye mintegy 23 milliárd forint. Ennyi pénzt azonban nehéz lesz kicsikarni a kormányból, mivel a pénzügyminiszter korábban 16 milliárd forintban húzta meg a többlettámogatás várható felső határát. Mikola hiányolja a bankok aktívabb részvételét az egészségügyi fejlesztések, a privatizáció finanszírozásában. Szerinte a meghirdetett hitelkonstrukciók nem igazán működnek. Az EU a PHARE-programon keresztül 1999 és 2001 között összesen 15 millió euróval támogat egészségügyi programokat.
B. Z.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet