BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tíz százalékkal nőtt a tejtermékimport

Az idén az első negyedévben mintegy 2 százalékkal több tejet termeltek a magyarországi tehenes gazdák, mint az előző év azonos időszakában, a fogyasztás azonban az import 10 százalékos növekedése mellett ugyanannyi volt, mint egy éve.

2001. május 29. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Idén várhatóan 2,1 milliárd liter tejet adnak a magyarországi tehenek, ebből - a Tej Terméktanács (TTT) szerint - 1,75 milliárd litert vásárolnak fel a feldolgozók és 1,45 milliárd liter tej belföldi értékesítése mellett - a közvetlen termelői értékesítés nélkül - mintegy 300 millió liter tejfolyadéknak megfelelő termék exportja szükséges a kínálat jelenlegi egyensúlyához.
Ehhez egyelőre elégségesnek tűnnek a terméktanács forrásai, ha azonban az import növekedése folytatódik, ez kérdéses lesz - mondta lapunknak Istvánfalvi Miklós, a TTT elnöke. Felhívta a figyelmet arra, hogy az első negyedévben a tejtermékimport 10 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest a 3500 tonna vámmentes sajtimportot lehetővé tévő EU-magyar agrárkereskedelmi megállapodás következtében. Ezt ugyanis egyelőre csak az EU exportőrei tudják kihasználni, a magyar termelők ezért továbbra is szorgalmazzák a piacvédő intézkedést.
Istvánfalvi szerint év elején különböző tejtermékek árai 10-25 százalékkal nőttek, ugyanakkor a tej felvásárlási ára 13 százalékkal növekedett. Azaz a feldolgozók - a járulékos költségek emelkedése miatt - nagyobb mértékben emelték áraikat, mint a felvásárlási ár. A tehenes gazdák nyereségessége a három évvel ezelőtti 9-10 százalékról folyamatosan csökken, jelenleg 5 százalék.
László Levente

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet