BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A turisztikai hozzájárulás eltörlésével csökkenne az ágazat támogatása

A turisztikai hozzájárulás eltörlése 4-5 milliárd forint bevételtől fosztaná meg a Gazdasági Minisztérium (GM) kezelésében lévő turisztikai célelőirányzatot (tc), ami az idén tervezett kiadások fedezetének ötödét teszi ki. A költségként elszámolható hozzájárulás megszüntetésére az Országgyűlés idegenforgalmi bizottsága tett javaslatot, ám a Pénzügyminisztériumhoz még nem érkezett ilyen megkeresés.

2001. május 29. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A vállalkozások által befizetett turisztikai hozzájárulás összege 1996-ban 2,4 milliárd forint volt, 1999-ben pedig 3,75 milliárd folyt be ilyen címen. A kétéves költségvetésben 2001-ben 4,47, 2002-ben pedig 4,65 milliárd forint bevétellel számolnak, ám a korábbi évek tapasztalatai alapján ennél valószínűleg nagyobb összeg folyik be a vállalkozásoktól, amennyiben a bizottsági javaslatot elveti a kormány.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) korábbi vizsgálata ugyanis kimutatta, hogy a tervezettnél rendre több folyik be évente a hozzájárulásból. Ennek összege egyébként meghatározza a költségvetés által befizetett támogatás mértékét is, amivel kiegészítik a turisztikai hozzájárulásból befolyt forintokat. A célelőirányzat bevételeit növelik a vállalkozások által visszatérített támogatások is, amelyek egy évre eső törlesztőrészletei 120 és 160 millió forint között mozogtak 1996 és 1999 között.
A költségvetés szerint a célelőirányzat kiadásai 2001-ben több mint 216 százalékkal haladják meg az 1999-es összeget. Ennek oka, hogy a gazdaságfejlesztést célzó Széchenyi tervben az idegenforgalom - s azon belül is a lovas-, konferencia- és gyógyfürdőturizmus - támogatása kiemelt szerepet kapott. A kétéves költségvetésben a korábbi évekhez képest nőtt a hozzájárulás fizetésére kötelezett tevékenységek száma, mivel bővült a szolgáltatási jegyzékek listája. A büdzsé szerint turisztikai hozzájárulásként az éves nettó árbevétel legfeljebb 2 százalékát fizetik az idegenforgalmi vállalkozások.
A turizmus megsarcolásának egy másik eleme a helyi önkormányzatok által kivetett idegenforgalmi adó, amelyet kétféle jogcímen állapítanak meg. A társaság fizethet a tartózkodás után, ebben az esetben legfeljebb 300 forint a tarifa az eltöltött vendégéjszaka után. Ezt az adót tavaly 369, idén pedig 410 önkormányzat vetette ki a 3170-ből. A település azonban a szállásdíjból is levonhatja az adót, ami legfeljebb a bevétel 4 százaléka lehet. Ezt az adóztatási formát az előző évben 8, idén 6 település alkalmazta. Az idegenforgalmi adóból befolyó bevétel nem számottevő, tavaly összesen 2,94 milliárd forinthoz jutottak ezen a jogcímen az összesen 220-230 milliárd forintos helyiadó-bevételt elkönyvelő önkormányzatok. Az idegenforgalmi adót az országosan elterjedt iparűzési adóval szemben nem minden önkormányzat tudja kivetni. A költségvetés mindenesetre jutalmazza az idegenforgalmi adót megállapító helyhatóságot oly módon, hogy minden beszedett adóforintot további kettővel egészít ki. Ezzel a minőségi turizmus fejlesztését kívánják elősegíteni.
B. Z.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet