BUX 138283.33 -0,87 %
OTP 44530 -0,87 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A magyar-holland kereskedelemben stabil a magyar aktívum

Orbán Viktor ma Hollandiába látogat, ahol Wim Kok miniszterelnökkel tárgyal. A találkozón egyebek mellett aláírják a szociális biztonságról szóló kétoldalú megállapodást. A két ország közötti kereskedelem az utóbbi három évben stabil magyar többlettel zárult.

2001. május 21. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Hollandia tavaly a magyar kivitelben a 6., a behozatalban pedig a 13. helyen szerepelt, és a teljes magyar külkereskedelem mintegy 3 százaléka jut rá. Magyarország részesedése a holland külkereskedelemben viszont csak 0,2 százalék. A magyar kivitel fő hajtóerejét a Hollandiát elosztóhelyként használó multinacionális cégek adják. A Hollandiába irányuló kivitelben a négy legnagyobb értékű termékcsoport elektronikai, számítástechnikai, illetve szórakoztatóelektronikai, ezeken kívül jelentős tétel a gépkocsimotor, illetve -alkatrész - azaz magyarországi vámszabad területi multik uralják az exportot. A behozatalban túlnyomórészt gépipari és mechanikai berendezések, vegyipari termékek és textilipari áruk szerepelnek.
A Magyarországon befektetett holland tőke nagysága több mint 1,8 milliárd dollár (csak 1999-ben: 492 millió dollár), s ezzel az 5-6. legnagyobb befektető nemzet hazánkban. Magyarországon mintegy 700 holland-magyar vegyesvállalat működik, közöttük a legnagyobb holland multik: Shell, AKZO, Unilever, Philips, Douwe Egberts, SHV, VNU, DSM. Pénzügyi szektorunkban a Nationale-Nederlanden, az Aegon, valamint a holland bankok közül az ING, a Rabobank és az ABN Amro van jelen. A magyar tőkeexportban összességében 2 százalék esik Hollandiára, ez néhány nagyobb ügylet révén jött össze.
(NAPI)

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet