Az agrárpiac működési zavarai, főképpen az élelmiszer-ipari cégek fizetésképtelensége kiszolgáltatottá teszi a mezőgazdasági termelőket, akik ily módon egymaguk viselik az összes kockázatot - indokolta az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága azt a T. Ház elé benyújtott határozati javaslatát, amelyet a képviselők a napokban el is fogadtak. A probléma megoldásához - tekintettel annak összetettségére - a jelenleg működtetett agrárpiaci szabályozás áttekintésén és hatékonyságának növelésén, valamint a terméktanácsok önszabályozó szerepén túl a bizottság a kormánytól várt megoldási javaslatot.
Az ügyben hozott - aláírásra és kihirdetésre váró - határozatával az Országgyűlés felkéri a kormányt, hogy tekintse át a mezőgazdasági termelőket megillető tartozások megtérítését garantáló rendszer létrehozásának és működtetésének, valamint az agrárpiaci rendtartásról szóló 1993. évi VI. törvény módosításának lehetőségét. Mégpedig oly módon, hogy az a kölcsönös kockázatvállalás mellett biztosítsa a termelői, beszállítói biztonságot. A képviselők egyúttal arra is kérik a kabinetet, hogy vizsgálja meg a felvásárlók és a kereskedők piaci tevékenységének rendszerét a terméktanácsok szabályozásán keresztül. A fenti ügyekkel kapcsolatos törvénymódosítások határideje a határozat szerint ez év szeptember 30.
Nem kívánt elébe menni a vonatkozó kormányzati döntéseknek Farkas Sándor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának elnöke, lapunk kérdésére azonban nem zárta ki, hogy a termelői garanciaalap állami kezdeményezésre jöjjön létre, s forrásai az agrárbüdzsé, illetve termelői befizetések legyenek. Az elnök szerint a bizottság indítványa rendkívül aktuális volt, s az Országgyűlés határozata nyomán a kormánynak lényegében az agrárrendtartási, valamint a terméktanácsi törvény módosítására kell javaslatot tennie a termelők beszállítói biztonságának növelése érdekében.
LÁSZLÓ LEVENTE
