A kormány gazdaságpolitikai programja szerint Magyarország környezeti állapotában a legsúlyosabb gond a kommunális szennyvizek elvezetésének és tisztításának elmaradottsága, ami a felszíni vizek minőségét is rontja. A levegő az ország területének 8 százalékán szennyezett, itt él azonban a népességnek csaknem a fele. A hulladékok szervezett gyűjtése a lakások 85 százalékára terjed ki. A lerakás ökológiailag nem megfelelő feltételeit jelzi a csaknem másfél ezer engedély nélküli lerakó, valamint az, hogy a működő hulladéklerakók döntő része nem felel meg a környezetvédelmi előírásoknak.
A környezetvédelem fejlesztésére jelenleg a GDP 1 százaléka jut. Az államháztartás évente 72-74 százalékát, a vállalkozói szféra 14-16 százalékát fedezi az éves ráfordításoknak és a 2001-2002. években az ISPA-támogatás 8 százalékkal járul hozzá a magyarországi fejlesztésekhez. A program előkészítésében részt vevő szakértők előzetes számításai szerint 2003-2004-re a támogatás növekszik, s eléri a GDP 1,1, illetve 1,15 százalékát. Ez a GDP növekedésével együtt a program szerint 14-15 százalékos reálnövekedést jelent, amit kiegészít a jelenlegi ISPA-források átalakulása és bővülése 2003-2004-re úgy, hogy arányuk a támogatásokban a jelenlegi 8 százalékról 18-20 százalékra nőhet.
L. L.
