Az MSSZ öt nagy sörgyártó vállalata - amelyek a hazai termelés 90 százalékát állítják elő - 5 százalékkal, 350 ezer hektoliterrel növelte termelését tavaly az előző évhez képest a kedvező időjárásnak, illetve a pozitív piaci folyamatoknak köszönhetően - derült ki a szövetség sajtótájékoztatóján tegnap. Tömör László, az MSSZ elnöke elmondta, hogy az árbevételről a szövetség nem gyűjt adatokat, a sörgyártók forgalma azonban éves szinten mintegy 100 milliárd forint. Az eladások növekedésével emelkedett a sörgyártók költségvetési befizetése is a múlt évben, ez az összes adót és az egyéb elvonásokat számolva 45,6 milliárd forint volt, szemben az előző évi 40,9 milliárd forinttal.
Tömör László felhívta a figyelmet arra, hogy a szövetséghez tartozó öt sörgyár jelenleg 59-féle - ebből 16-féle import - sörmárkát forgalmaz Magyarországon. A dobozos sörök forgalma az elmúlt öt évben tapasztalt 1 százalék alatti arányról a múlt évre már 7 százalék fölé emelkedett a magyar sörpiacon. Az üveges sörök részesedése 76, a hordósaké pedig 16 százalék volt ebben az időszakban. A kiszerelési és minőségi változások ellenére a sör belföldi értékesítése az évtized végére csökkent, s az egy főre jutó sörfogyasztás 70 liter alá esett. A jövedékiadó-törvény tavaly hatályba lépett módosítása, valamint a borkészítés, -forgalmazás szabályainak szigorodása azonban az év utolsó negyedében kedvezően hatott a sörfogyasztásra.
Az MSSZ tagvállalatai külföldi szakmai befektetők többségi tulajdonában vannak. Az általuk végrehajtott befektetések értéke több mint 200 millió dollár volt az elmúlt évtizedben.
L. L.
