A magyarországi állateledel-gyártók közül jelenleg hét üzemet működtető hatot - a belföldi piac mintegy 90 százalékát lefedő cégeket - összefogó, 1996-ban alakult egyesület az idén mintegy 200 ezer tonna termelést vár az iparágban a tavalyi 145 ezerrel szemben, s a növekedést az elkövetkező öt évben is dinamikusra prognosztizálja - mondta Stephan Skopp, az Állateledel Gyártók Egyesületének elnöke tegnap egy sajtóbeszélgetésen. A tervek szerinti 200 ezer tonnából mindössze 20-25 ezer tonnát termelnek a magyar tulajdonú gyártók - a nagyon kicsik mellett a Bábolna Takarmányipari Kft., a Biovet Kft., a Pamax Kft., a Feed-Full Rt. -, az összes többit a két legnagyobb piaci szereplő, a Master Foods és a Nestlé Hungária Kft. állítja elő.
Az elkészített eledelek háromnegyedét exportálják, főként az EU-ba és a szomszédos országokba, a gyártás alapanyagainak 80 százaléka viszont magyarországi termelésből származik. A belföldön értékesített mennyiség az előző évi 50-55 ezer tonnáról tavaly 60 ezerre nőtt, az idén pedig mintegy 70 ezerre becsülik a belföldi igényt a gyártók. A múlt évben belföldön értékesített áru értéke 18 milliárd forint volt.
A lényegében a macskákra és kutyákra épülő magyarországi állateledel-gyártás növekedési kilátásait a jó gabonabeszerzési lehetőségek, illetve a kedvező bérköltségek mellett alátámasztja az is, hogy a kutyák, macskák 84 százaléka jelenleg hulladékon él Magyarországon. Egy korábbi felmérés szerint a hozzávetőleg 3 millió magyar háztartásban 1,8 millió kutyát és 1,9 millió macskát tartanak, ami - egy háztartásra vetítve - jelentősen meghaladja az európai átlagot.
László Levente
