Érdemes gépbeszerzésre, illetve géphasznosításra szövetkezniük a gazdálkodóknak, hiszen az FVM kiemelten támogatja a gépköröket - hívta fel a figyelmet Tamás Károly, az agrártárca leköszönt közigazgatási államtitkára tegnap az idei Agro+Mashexpo nemzetközi mezőgazdasági és mezőgép-kiállítás megnyitóján. Az FVM idén is átlagosan 30 százalékos vissza nem térítendő támogatással ösztönzi a mezőgazdasági gépek beszerzését: a szubvenció a nagyobb gépekre a vételár 20, a kisebbekre 30 százaléka. A gépszövetkezetek, gépkörök esetében azonban minden gépre és technológiára egységesen 30 százalékos vissza nem térítendő támogatást ad az FVM. Tamás szerint van elegendő forrás a gépek, berendezések beszerzésének támogatásához. Az egyik legfontosabb célként az állattartó telepek rekonstrukcióját emelte ki.
Mezőgépekre tavaly 45,7 milliárd forintot költöttek a gazdálkodók, 2,1 milliárddal többet, mint az előző évben. A mezőgépekre fordítható támogatási keret idén 16,5 milliárd forint, szemben a tavalyi 13 milliárddal, de ha egy gazdálkodó a külön 5,6 milliárdos beruházási keretből pályázik szubvencióra eszközök beszerzésére, onnan is részesülhet támogatásban - tudtuk meg az FVM-ben. Az agrárgazdasági beruházási támogatások teljes összege idén 68,1 milliárd forint, ami csaknem 40 milliárddal haladja meg az egy évvel korábbit.
L. L.
