A Cukorrépa-termesztők Országos Szövetségének (CTOSz) elnöke, Szőke Géza a szövetség küldöttgyűlése után lapunknak elmondta, hogy tavaly a magyarországi cukorrépa-termesztés legújabb kori történetének második súlyos válságát élte át: a cukorrépa- vetésterület 40 százalékán, 25 ezer hektáron az átlagtermés hektáronkénti 25 tonna vagy még kevesebb volt, és csak alig több mint 20 százalékán haladta meg a hektáronkénti 42 tonnát, ami a nullszaldós termeléshez minimálisan szükséges. Mivel a tavalyi átlagtermés hektáronként 36,8 tonna volt, az előző két év után tavaly is veszteségesek lettek a termelők. Az elnök szerint a hektáronkénti veszteség az aszály és a megnővekedett termelési költségek miatt az előző évi 12 900 forintnak legalább a kétszeresére emelkedett.
Domonkosi Imre, a Cukor Terméktanács elnöke, a Szolnoki Cukorgyár vezérigazgatója szerint a számok valamelyest pontosításra szorulnak. A múlt év valóban nagyon rossz éve volt az ágazatnak, s azok a termelők, akiknek a termése elpusztult vagy nem érte el a hektáronkénti 30 tonnát, jogosan mondhatják, hogy veszteséges volt az évük - vélekedett -, de összességében véve a termesztés nem lehet veszteséges. Domonkosi emlékeztetett arra, hogy a cukorárak emelkedése eddig végig elmaradt az inflációtól, de a cukorgyártóknak idén talán az inflációt meghaladó mértékben sikerül emelniük a cukor árát, miután az első negyedévben már 10 százalékkal emeltek. Szőke reményei szerint mindez a cukorrépa felvásárlási árában is megjelenik.
L. L.
