BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ismét emelkedni kezdtek az agrárárak

Idén januárban átlagosan 26 százalékkal nőttek a mezőgazdasági termelői árak az egy évvel korábbihoz képest a decemberi 21,5 százalék után - derül ki a KSH adataiból. Elemzők szerint ez a növekedési ütem nem tartható sokáig, mivel a magyar agrártermelői árak jelenlegi szintje már közel van az EU-belihez.

2001. március 12. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az agrártermelői árak tavaly októberi év/év alapon 32,2 százalékos növekedése után a novemberi 24,2 százalékos adat ismeretében úgy tetszett, kezdenek bejönni azoknak az elemzőknek a várakozásai, akik a termelői árak növekedési ütemének csökkenésével számoltak. A decemberi 21,5 százalékos növekedése csak alátámasztotta azt, hogy a termelői árindex túljutott a csúcson. Ám a mezőgazdasági termelői árak emelkedése év/év alapon idén januárban 26 százalékos volt, az egy évvel korábbi 13,5 százalék után. A gabonafélék ára idén januárban a múlt év januárihoz képest egyenesen 71 százalékkal emelkedett.
A januári 26 százalékos növekedési ütemnek tendenciáját tekintve csökkennie kell, már csak azért is, mert az agrártermelői árak már nincsenek olyan messze az EU-szinttől, mint korábban - kommentálta a KSH adatait Zacher László gazdaságkutató, agrárközgazdász. A magyarországi és az uniós termelői árszint közeledésével egyetért Fórián Zoltán, a Rabobank Rt. vezető elemzője is, aki csak a második félévben vár látványos csökkenést az áremelkedés ütemében, elsősorban a jelenlegi magas - és szerinte egy ideig még ilyen szinten is maradó - gabonaárak miatt. Fórián felhívta a figyelmet arra, hogy az agrártermelői árak legfeljebb 50 százalékos hatást gyakorolnak az élelmiszerárakra.
L. L.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet