BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az FVM új agrártámogatási rendszert vezetne be

Bár Szentgyörgyvölgyi Péter frakcióvezetői posztjának elismerésével csökkent Boros Imre esélye arra, hogy véglegesíteni tudja miniszteri pozícióját a földművelésügyi tárca élén, az ideiglenes miniszter ambiciózus és végre a hatékonyságot is figyelembe vevő, vagyis forradalmian új agrártámogatási rend bevezetésének tervével állt elő.

2001. március 5. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A közvetlen kiviteli szubvenciók csökkennése mellett növelné a támogatások felhasználásának hatékonyságát a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM). Boros Imre megbízott agrárminiszter bejelentette, hogy a támogatásra pályázók között ezután aszerint döntenek, hogy termékegységre mennyi támogatással éri be a pályázó. Németh Zsolt, a tárca szóvivője szerint ezzel elkerülhetővé válik az intézkedések hatékonyságának későbbi megkérdőjelezése, illetve a korrupciógyanú. Az áruegységre adott ajánlat, illetve kért támogatás az Európai Unióban és az USA-ban bevált gyakorlat.

A rendszer közgazdasági szempontból racionális - reagált a hírre Rieger László, az Agrárintervenciós Központ (AIK) vezetője, aki jelezte azt is, hogy az így folyósított támogatások ügyintézésére az AIK az alkalmas szervezet. Megfigyelők még emlékeznek rá, hogy hasonló, a hatékonyságot támogató eljárási rend bevezetésére korábban is voltak próbálkozások a tárcánál, de ezek rendre elbuktak.
Szakértők ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy a tervezett hatékonyságnövelő intézkedés csak akkor érhet célt, ha az exporttámogatást valóban azok kapják, akiknek az áruegységre vonatkozó támogatási igénye a legalacsonyabb. Ez mindenképpen pozitív intézkedés lenne, mivel kevesebb támogatással több áru kivitelét tenné lehetővé. Nem változtatna viszont azon a beidegződött gyakorlaton - tették hozzá -, hogy a támogatásokat továbbra is a legtőkeerősebb cégek „nyelik le”. A verseny miatt a kapott támogatási összegek bizonnyal csökkennek, sőt egy olyan tranzakcióban, mint a tavalyi oroszországi kukoricaexport volt, le is nullázódhatnak. Nehéz ugyanis elképzelni, hogy a kisebb cégek ne akarták volna tonnánként minimális támogatási igénnyel lefölözni azt a hasznot, amit a belföldinél eleve magasabb orosz kukoricaár garantált. Így korrekt pályáztatás esetén biztosan elkerülhetők az olyan ellentmondásos ügyek, mint amilyen az Agrograin Rt. és érdekeltségei által elnyert kukorica-exporttámogatás volt tavaly - vélekedtek (NAPI Gazdaság, 2000. március 30. 1. oldal, április 4., 3. oldal).
L. L.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet