Idén a 30,5 milliárdos KAC-nak mindössze 6 százaléka használható fel szabadon - jelentette ki Turi-Kovács Béla környezetvédelmi miniszter az illetékes parlamenti bizottság előtt - emlékeztette erre lapunkat Illés Zoltán, a környezetvédelmi bizottság elnöke. A nagy összegű determináció a tárca költségvetésének tervezésekor nem volt ismert, ám az új információk fényében a büdzsé növekedéséről szóló eddigi nyilatkozatok nem állják meg a helyüket.
Illés szerint kismértékben Baja Ferenc, leginkább azonban Pepó Pál kétéves minisztersége alatt keletkezett a most aktuálissá váló kötelezettség. A zöldbüdzsé esetleges módosítása ugyanakkor szerinte az államháztartási reformot is érintené, amire pedig 2002-ig biztosan nincs esély. A rövid távú megoldást az jelentené - vélekedett Illés -, ha az idei KAC-támogatásokra például csak szeptember 1-jéig lehetne pályázni. Hosszú távon azonban a közvetlen támogatásokat hitelezéssel kellene kiváltani. Ehhez létrejöhetne egy ökobank vagy a hitelintézetek közül lehetne kiválasztani a legkedvezőbb feltételeket kínálót, amelytől aztán kamattámogatással vagy kamatmentesen igényelhetné a beruházó a kölcsönt. Így megtérülne a felhasznált összeg, amit újra el lehetne költeni hasonló célokra. Ezzel megoldódna az önkormányzatok azon gondja is, hogy pályázataik kapcsán más támogatóktól - köztük a Belügyminisztériumtól - megkapják a kért forrásokat, a KöM-től azonban nem, csak többéves késéssel. A helyhatóságok ilyenkor a beruházások megkezdéséhez kereskedelmi bankoktól vesznek fel hitelt, amelyet a KAC-támogatásból kívánnak visszafizetni, s a kamattal növelt összeggel pályáznak a következő évi KAC-ra - mondta Illés.
L. L.
