A kormány tegnap elfogadta az agrártámogatások ez évi rendjéről szóló szabályozást, miután a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) és a Pénzügyminisztérium (PM) megegyezett a számokról. A megbízott agrárminiszter szerint az összes agrártámogatás idén 191 milliárd forint lesz, ebből a termelési támogatási kereten belül 18 milliárd jut a földalapú normatív támogatásokra. Az uniós előcsatlakozási támogatás hétéves programjáról, illetve az első évi támogatásokról idén március első napjaiban Magyarország az EU-val aláírja a megállapodást - ígérte Boros.
A mezőgazdasági szövetkezetek külső üzletrész-tulajdonosainak kifizetése is elkezdődhet a kormány tegnapi döntése értelmében, ez a miniszter reményei szerint a kormány által felső határként megállapított 15-20 milliárd forintnál kevésbé terheli a költségvetést, lesznek ugyanis szövetkezetek, amelyek nem élnek az állam által nyújtott hitel lehetőségével. A miniszter szerint a kifizetés 3-400 ezer külső üzletrészest érint, akik „10 ezertől néhány százezer forintig terjedően kapnak készpénzt”. Elég lesz az igényt egyszer benyújtani, de ezt legkésőbb április 15-ig lehet megtenni. A kormány az FVM által előzetesen kalkulált 2 milliárd forint technikai költséget soknak találta, ezért a tárca utólag fizet a földhivataloknak, hogy a tételeket 15 naponként számolják el.
L. L.
