Bár az FVM egyelőre 100 ezer tonna kukorica kivite- lének engedélyezésére írta ki a pályázatot, van olyan kereskedőcég, amely már most 200 ezer tonna kivitelének lehetőségére kapott szóbeli ígéretet az FVM-ben - értesült lapunk. A cégek azzal számolnak, hogy a 100 ezer tonnás keret kimerülése után az FVM újabbat nyit, az egy pályázatra megszabott mennyiségi korlátot pedig a szokásos módon játsszák ki, vagyis egy-egy cégcsoport minden tagja pályázik. Hasonlóképpen működött a botrányszagú FÁK-relációjú kukoricaexport-támogatás is, tehát a cégeknek van ebben gyakorlatuk (NAPI Gazdaság, 2000. március 25., 3. oldal).
A lapunknak nyilatkozó szakemberek szerint a búza exportja mellett már a mostani 100 ezer tonna kukorica kivitele is jelentősen növeli a belföldi árakat, a takarmánygabonák jelenlegi 30-34 ezer forintos tonnánkénti ára hamarosan 38-40 ezer forintra emelkedik. Ez emeli majd a kevert takarmányok árát is, amelyek pedig már most is 50 százalékkal magasabbak, mint a múlt év azonos időszakában voltak.
Az EU-ban a BSE miatti fogyasztói bizalomvesztés piacot teremtene a magyar baromfi- és sertéshús-feldolgozóknak, ezt azonban a cégek már csak azért sem tudják kihasználni, mert ez évtől várhatóan nem kapnak exporttámogatást termékeikre. Az új piacok szerzése helyett a cégek legalább meglévő piacaikat szeretnék megtartani, de erre sem látnak sok esélyt a takarmányárak várható emelkedése miatt. Sokuknál már március végére eldőlhet, hogy vállalják-e a takarmányárak miatt megemelkedett felvásárlási ár kifizetését a termelőknek. Akár igen, akár nem, piacvesztés a következmény, ami miatt gazdálkodásuk is veszélybe kerülhet, s szerintük a termelők is tönkremennek.
L. L.
