Mindenkit elkeserített Kína és az arany
A világtörténelem egyik legnagyobb aranyárfolyam-zuhanását, valamint csalódást keltő kínai GDP-adatokat hozott a hétfő, így érthetően elment a kedvük világszerte a befektetőknek a vásárlástól − a rossz hangulatra ráadásul kedvezőtlen amerikai adatok is érkeztek. A kínai számok miatt a globális növekedési modelljeiket is felül kellett vizsgálniuk az elemzőknek, az árupiacokon általánossá váló negatív korrekció pedig csúnyán lehúzta a bányavállalatok részvényeit. Egyes elemzők szerint az arany egy nap alatt 7 százalékos zuhanása azért is hozzájárult a részvénypiaci eséshez, mert egyes befektetők részvényeladással próbálták elkerülni a kényszerlikvidálásokat. Végül az összes jelentős európai részvényindex negatív tartományban zárt. A londoni FTSE−100 0,6, a frankfurti DAX 0,4, a párizsi CAC−40 pedig félszázalékos eséssel zárt, míg a milánói FTSE MiB a sikeres lakossági kötvénykibocsátás dacára egy százalékot esett, a madridi IBEX−35 pedig 0,3 százalékos mínusszal úszta meg a napot. A legrosszabb képet persze a nemesfém-bányavállalatok papírjai mutatták: a Fresnillo 15 százalékot, a Randgold pedig 8,3 százalékot vesztett értékéből. Az olajcégeknél is az eladók voltak az urak, és a hangulatra a leginkább érzékeny bankrészvények is estek, ám a defenzív szektorokat − például a gyógyszeripart − jellemzően vették. A Publicis nevű francia reklámvállalat gyorsjelentése csalódást okozott, a részvény több mint 5 százalékot esett. Hiába fogadták jól a Citigroup gyorsjelentését − a papír másfél százalékos pluszban állt −, a zuhanás az Atlanti-óceán túloldalán még nagyobb erővel folyt tovább. Lapzártánk idején, a kereskedés félidejében az S&P−500 másfél százalékos esésnél állt, míg a Dow Jones ipari átlaga 1,3, a Nasdaq pedig 1,7 százalékot vesztett pénteki zárása óta.
