BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

Befektetés

04.
16.
00:00

Mindenkit elkeserített Kína és az arany

A világtörténelem egyik legnagyobb aranyárfolyam-zuhanását, valamint csalódást keltő kínai GDP-adatokat hozott a hétfő, így érthetően elment a kedvük világszerte a befektetőknek a vásárlástól − a rossz hangulatra ráadásul kedvezőtlen amerikai adatok is érkeztek. A kínai számok miatt a globális növekedési modelljeiket is felül kellett vizsgálniuk az elemzőknek, az árupiacokon általánossá váló negatív korrekció pedig csúnyán lehúzta a bányavállalatok részvényeit. Egyes elemzők szerint az arany egy nap alatt 7 százalékos zuhanása azért is hozzájárult a részvénypiaci eséshez, mert egyes befektetők részvényeladással próbálták elkerülni a kényszerlikvidálásokat. Végül az összes jelentős európai részvényindex negatív tartományban zárt. A londoni FTSE−100 0,6, a frankfurti DAX 0,4, a párizsi CAC−40 pedig félszázalékos eséssel zárt, míg a milánói FTSE MiB a sikeres lakossági kötvénykibocsátás dacára egy százalékot esett, a madridi IBEX−35 pedig 0,3 százalékos mínusszal úszta meg a napot. A legrosszabb képet persze a nemesfém-bányavállalatok papírjai mutatták: a Fresnillo 15 százalékot, a Randgold pedig 8,3 százalékot vesztett értékéből. Az olajcégeknél is az eladók voltak az urak, és a hangulatra a leginkább érzékeny bankrészvények is estek, ám a defenzív szektorokat − például a gyógyszeripart − jellemzően vették. A Publicis nevű francia reklámvállalat gyorsjelentése csalódást okozott, a részvény több mint 5 százalékot esett. Hiába fogadták jól a Citigroup gyorsjelentését − a papír másfél százalékos pluszban állt −, a zuhanás az Atlanti-óceán túloldalán még nagyobb erővel folyt tovább. Lapzártánk idején, a kereskedés félidejében az S&P−500 másfél százalékos esésnél állt, míg a Dow Jones ipari átlaga 1,3, a Nasdaq pedig 1,7 százalékot vesztett pénteki zárása óta.

Szerző(k):
Kasnyik Márton
04.
16.
00:00

Kreditjog-közgyűlés a Dunán

Egy dunai állóhajó fedélzetén tartotta közgyűlését a Kreditjog Nyrt., amelyen a részvényesek 53,9 százaléka képviseltette magát. A tavalyi mérleg elfogadása − az auditbizottság jelentésének csúszása miatt − az április 30-i rendkívüli közgyűlésre maradt, ám a tavaly november 12-i közgyűlés (egyik részvényes által vitatott érvényességű) határozatait a megjelent részvényesek egyhangúan megerősítették. A cég a Magyar Telekom néhány évvel ezelőtti példáját követte abban, hogy még a keresetről döntő bírósági tárgyalás előtt − biztos, ami biztos alapon − új közgyűlés elé terjesztette a vitatott határozatokat. A leváltását és a novemberi többi határozatot vitató egykori vezérigazgató − Laczkó Béla − ellen a társaság új vezetése már korábban rendőrségi feljelentést tett.

Szerző(k):
Korányi Tamás G.
04.
15.
00:00

Elfogadták a Telekom-osztalékot

Jóváhagyták a Magyar Telekom részvényesei a cég tavalyi mérlegét 30,7 milliárd forintos profittal, és elfogadták a részvényenkénti 50 forintos osztalékot is, aminek kifizetését május 16-tól kezdi meg a társaság. Osztalékra így 52 milliárd forintot fordít a Telekom (az összeget az eredménytartalékból egészíti ki). A közgyűlés elején a cég elnök-vezérigazgatója, Christopher Mattheisen adott tájékoztatást a cég tavalyi gazdálkodásáról. Ebben sok újdonság nem volt, zömében azt ismételte meg, amit az éves jelentés közzétételekor is elmondtak már. tavaly sikeresen megfordult az árbevétel csökkenése, 1,6 százalékkal magasabb bevételt értek el. Ugyanakkor mivel az árbevételt alacsonyabb profittartalmú szolgáltatásokkal − mint például az energetika − sikerült megemelni, az EBITDA 4,4 százalékkal csökkent. A cashflow-termelést egyedi tételek is csökkentették; ilyen volt a Spektrum-akvizíció és az amerikai felügyelettel kötött megállapodás, amelyek együtt 33 milliárd forintot vittek el, míg az új távközlési adó 9 milliárd forint mínuszt jelentett.

Szerző(k):
Deák Bálint