BUX 140006.82 0,27 %
OTP 45940 -0,07 %
header

Befektetés

04.
30.
00:00

Tartósan átvitte a 300-as szintet a forint

A nap elején még bőven 300 forint felett forgott az euró, nagyjából ugyanott, ahol a múlt hét végén zárt. Azután hirtelen, mintegy varázsütésre kezdett erősödni a magyar deviza, amely a 300-as szintet úgy szelte át, mint kés a vajat. A nagy vágtában 298 alá is beszúrt az árfolyam, a nap végére azonban már újra 299 környékén kereskedtek az euróval. A forint erősödését a piaci szereplők szerint az válthatta ki, hogy ma várhatóan ismét a nyilvánosság elé áll a jegybankelnök, így csökkenhet a bizonytalanság az új tervekkel kapcsolatban, márpedig a forint gyengeségének ez a fő oka.

Szerző(k):
Deák Bálint
04.
30.
00:00

Még mindig kockázatkerülő a magyar lakosság

A jelenlegi alacsony kamatszint mellett a lakossági megtakarítóknak mintegy fele a bankbetét mellett más befektetési lehetőségeket keres, így az értékpapírok iránt is érdeklődik. A megtakarításoknak új helyet keresők rizikóvállalási hajlandósága azonban mérsékelt maradt − közölte friss felmérése alapján a KBC Equitas Zrt. a Napi Gazdasággal. A felmérés szerint míg 7 százalékos betéti kamatok mellett a megtakarítóknak mindössze 17 százaléka gondolkodott alternatív befektetési formában, addig a 4 százalékra süllyedő kamatszintnél már a megkérdezettek 91 százaléka fontolná meg, hogy új megtakarítási, illetve befektetési lehetőséget keressen. A válaszadók csaknem tizede azonban a jelenlegi helyzetben is kitart a betétek mellett. Ráadásul a megkérdezetteknek mindössze 24 százaléka vállalna jelentős tőkekockázatot az átlagnál magasabb hozam érdekében, és csupán 5 százalék volt azok aránya, akik tőkeáttételes ügyleteket is kötnének, kockáztatva ezzel, hogy akár meglévő teljes tőkéjüket elveszíthetik (vagy annál is többet). A válaszadók 36 százaléka csak mérsékelt, legfeljebb 10 százalékos tőkekockázatot vállalna fel.

Szerző(k):
Deák Bálint
04.
30.
00:00

Megbírságolták a Slovnaftot Szlovákiában

A szlovák legfelsőbb bíróság megerősítette a monopolellenes hivatal (PMÚ) korábbi döntését, és 9 millió eurós bírság megfizetésére kötelezte a Mol szlovákiai leányvállalatát, a Slovnaftot − közölte a PMÚ a legfelsőbb bíróság döntésére hivatkozva hétfőn. A PMÚ indoklása szerint az olajipari vállalat a 2005-től 2006 végéig tartó időszakban visszaélt domináns piaci helyzetével a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi forgalmazása során.A legfelsőbb bíróság mostani döntésével megváltoztatta a pozsonyi kerületi bíróságnak az ügyben tavaly márciusban hozott ítéletét, amely az elsőfokú bírósági döntéséhez hasonlóan elutasította a PMÚ által meghozott döntést.

Szerző(k):
Deák Bálint
04.
30.
00:00

Az olaszok magukkal húzták a spanyolokat is

Optimista hangulatban indult a hét a vezető európai részvénypiacokon, a hétfői kereskedés nyertese az olasz tőzsde lett, mely megkönnyebbült azok után, hogy végre sikerült kormányt alakítani. Ez az eurózóna másik fő perifériás piacára, a spanyolra is jó hatással volt. A hét első napján 7874 pontig erősödött a frankfurti tőzsde DAX indexe, ez 0,8 százalékkal volt magasabb a múlt pénteki záróértéknél. Közben Londonban az FTSE−100 fél százalékot javított, míg Párizsban a CAC−40 1,6 százalékkal ugrott feljebb. Ennél is jobb napja volt az olasz piacnak, az FTSE MIB index 2,2 százalékkal zárt pénteki értéke felett, ez a spanyol piacot is húzta magával, így az IBEX 1,9 százalékkal erősödött a nap végére. A brit piacon a nap egyik nyertese az Aberdeen Asset Management lett, melynek papírjai 8 százalékos szárnyalással fogadták a cég gyorsjelentését. A befektetési társaság számaiban a legpozitívabb az volt, hogy az elmúlt fél évben növelni tudta a kezelt vagyont a vállalat. A pénzügyi szektornak egyébként is jó napja volt hétfőn, hiszen a brit Lloyds 1,1 százalékkal drágult, míg a spanyol Banco Sabadell 1,7 százalékkal ért többet, mint a hétvége előtt. Az olasz piacot is egy bank vezette: az UniCredit részvényei 2,5 százalékkal erősödtek a kereskedés végére. A jó hangulathoz egyébként hozzájárultak a csütörtöki ECB-üléssel kapcsolatos várakozások is, a piac most azt árazza, hogy a jegybank valamilyen gazdaságösztönző lépést hoz majd, az elemzők többsége a kamat csökkentésére számít.

Szerző(k):
Beke Károly
04.
29.
00:00

Nagyot javított a Nomura

A japán Nomura Holdings Inc. pénzügyi tanácsadó és szolgáltató cég hét éve a legmagasabb nettó nyereségről számolt be üzleti évének márciusban zárult negyedik negyede után. A profit 82,4 milliárd jen (835 millió dollár) lett, szemben az egy évvel korábbi 22,1 milliárddal, illetve az október−decemberi 20,1 milliárddal. A Dow Jonesnak nyilatkozó elemzők kicsit több mint feleennyit vártak. Az árbevétel 653,61 milliárd jenre nőtt az egy évvel korábbi 498,97 milliárdról. A bővülést főként a lakossági üzletág jó teljesítményének köszönhetik, továbbá a tokiói jegybank és a kormány gazdaságösztönző politikájának, ami tőzsdei rallyt indított el a szigetországban. A Nikkei index több mint 60 százalékkal növekedett november óta, amivel 2008 júniusa óta nem látott magasságba emelkedett. A Nomurát új vezetőség irányítja, amely egymilliárd dollárral akarja lefaragni a költségeket 2014 márciusáig. A cég 35 milliárd jen ráfordításával visszavásárolja részvényei 1,1 százalékát.

Szerző(k):
Komócsin Sándor