BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
header

Befektetés

05.
23.
00:00

Tombolt a jókedv Budapesten

Kitűnő hangulatban emelkedett nagyot a Budapesti Értéktőzsde indexe szerdán, az OTP és a két gyógyszergyártó vitte a vállán a vezető pesti mutatót. A nulla közeli nyitás után meredek hegymászásba kezdett a BUX, amely egészen a délutáni 19 170 pontos napon belüli csúcsáig emelkedett; a zárás ugyan ennél közel száz ponttal alacsonyabban érte a budapesti részvénykosarat, de így is 1,7 százalék volt a plusz a keddi utolsó értékhez képest. Az emelkedést ráadásul komoly forgalom kísérte, a parketten több mint 15 milliárd forint értékben születtek kötések − javarészt szokás szerint a nagyobbik bankpapírra. Az OTP fontos lélektani szintet tört át ötezer forintnál és a laza monetáris politikák miatt pozitív globális hangulat is jócskán megtámogatta a bankpapírt. A részvény mindenesetre 3,2 százalékos emelkedéssel, 5075 forinton zárt, igaz, nem sokkal a záró szakasz előtt még közel ötven forinttal magasabban is megfordult.

Szerző(k):
Kasnyik Márton
05.
23.
00:00

Nagy esést vár az utolsó medve

A jelenleginél mintegy 40 százalékkal alacsonyabb árfolyamokat vár az amerikai tőzsdéken jövőre Jeffrey A. Hirsch, a Stock Traders almanach szerzője, tőkepiaci szakértő. A részvénypiacok ciklikusságát vizsgáló szakértő szerint a Dow Jones Industrial 2014 közepén érheti el az esés során mélypontját, nagyjából 9000 és 10 000 pont között. Az ezt követő újabb hegymenet után 2017−2018-ban újabb mélypont következhet − írja.

Szerző(k):
Economx
05.
23.
00:00

Új lendületet vett a piac

Tovább emelkedtek a nagyobb nyugat-európai és amerikai tőzsdeindexek szerdán. A Footsie 6840 pontig kúszott föl, ilyen magasságban legutóbb 1999 decemberében tartózkodott az irányadó londoni index. A drágulást segíthette, hogy az IMF friss jelentése több növekedést és kevesebb megszorítást javasolt a szigetországnak. A pénzügyi szektor átlag fölött teljesített. Az egyes papírokat tekintve kiemelkedő mértékű árfolyamváltozás történt a Metro és a Kazakhmys esetében is, ám míg a kiskereskedelmi óriás valósággal szárnyalt a Morgan Stanley pozitív értékelésére, a nyersanyagipari társaság nagyot esett az UBS rontott besorolására. Lapzártánk idején a főbb tengerentúli indexek is fél százalékot közelítő, illetve akörüli pluszokban tartózkodtak. A Dow Jones ipari átlagmutatója 15 465 ponton újabb rekorddöntés felé tartott, és hasonló volt a helyzet az S&P 500-as indexével is, amelyik 1677 ponton állt. A Nasdaq 3510 pontos eredménye pedig a legutóbb az ezredfordulón tapasztalt záróérték ígéretével kecsegtetett. Az egészségügyi és pénzügyi szektor papírjai átlag fölött erősítettek, ugyanakkor a WTI nyersolaj jelentősebb gyengüléssel ismét 95 dollár alá süllyedt, és az arany jegyzése is csökkent, 1372 dollár környékére. A befektetők világszerte további bátorítást nyerhettek a már meglévő bizakodás mellé Ben Bernanke Fed-elnök szavaiból, aki nem jelentett be semmiféle szigorítást, és nem is utalt ilyesminek a lehetőségére, miután megállapítása szerint az efféle lépések a törékeny fellendülést veszélyeztetnék. Minderre azután került sor, hogy a Bank of Japan (BoJ) − noha nem jelentett be új intézkedéseket − szintén a lazítás mellett állt ki közleményében, annak eredményeit méltatva. Mindemellett egy szintén pozitívan értékelt egyesült államokbeli lakáspiaci adat is fölfelé befolyásolta az árfolyamokat.

Szerző(k):
Economx
05.
22.
00:00

Európai bankokban és közműcégekben lát fantáziát Katar

A közelmúltban a Deutsche Bank emelte fel tőkéjét a katari állami vagyonalap segítségével, a héten pedig az arab ország az orosz VTB részvénykibocsátásából veheti ki részét. Emellett a katariak az európai víz- és villamosenergia-piacon keresnek vonzó befektetéseket. A Financial Times információi szerint a katari állami vagyonalap akár egymilliárd dollár értékben is vehet részvényeket az orosz VTB bank 3,2 milliárd dolláros tőkeemelésének keretében. A második legnagyobb orosz bank elnöke kedden arról beszélt, hogy a katari, az azeri és a norvég állami alap egyenként 500 millió dollárnyi részvényt vehet. Vagyis a vártnál kisebb lesz a katari részvétel, azonban így sem elhanyagolható. Az arab állam befektetési alapja a jelek szerint lát fantáziát az európai bankszektorban, hiszen három héttel ezelőtt a német Deutsche Bank 2,9 milliárd eurós tőkeemeléséből vette ki a részét. A Financial Times adatai szerint az utóbbi öt évben Katar már 10 milliárd dollár feletti portfóliót épített ki bankpapírokból.

Szerző(k):
Beke Károly
05.
22.
00:00

Továbbra is a kötvényalapok a befektetők kedvencei

Áprilisban gyorsult a hazai befektetési alapok eszközértékének növekedése, a hó végi 3971,9 milliárd forintos összeg 3,2 százalékkal volt magasabb, mint március végén. Folytatódott a kötvényalapok térhódítása, ismét ez a típus képviselte az értékesítés legnagyobb részét. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adatai szerint azonban továbbra is a részvényalapokban van a legtöbb pénz, az 1499 milliárd forintos összeg azonban csak minimális növekedést jelentett márciushoz képest. Folytatódott viszont a kötvényalapok sikertörténete, hiszen az előző havi 60,7 milliárd forint után áprilisban is 54,9 milliárd forintnyit értékesítettek ebből az alaptípusból. Ezzel a teljes 87,4 milliárd forintos forgalmazás tetemes részét a kötvényalapok tették ki.

Szerző(k):
Beke Károly