BUX 138960.19 -0,38 %
OTP 44830 -0,2 %
header

Befektetés

06.
07.
00:00

Möbius: A magyar piac nagyon olcsó

Kifejezetten pozitív a fejlődő országokkal kapcsolatban Mark Möbius, a Templeton Emerging Markets elnöke; a legendás befektetési szakember szerint az orosz után a magyar a második legolcsóbb piac régiónkban. A fejlődő Európa egyik nagy előnye, hogy lényegesen alacsonyabb az átlagéletkor és az egy főre jutó GDP, mint a kontinens nyugati felén − mondta egy varsói konferencián tartott előadásában a befektetési szakember. A feltörekvő országok ezenkívül korában tartják adósságukat, miközben a fejlett világ egyre nagyobb adóssághegyet görget − tette hozzá. Möbius szerint a régiós részvényekben hatalmas lehetőségek rejlenek annak köszönhetően, hogy Oroszország nagyon olcsó, akárcsak a magyar piac. A házigazdák megnyugtatására hozzátette: Lengyelországgal és a lengyel piaccal kapcsolatban is optimisták. Az orosz piacban Möbius szerint azért van komoly növekedési potenciál, mert az állam egyre több céget vihet a tőzsdére, ami komoly növekedési lehetőség a tőkepiac számára.

Szerző(k):
Beke Károly
06.
07.
00:00

Újra 300 forint közelében az euró

Különösebb hír nélkül gyengült sokat a forint árfolyama csütörtökön, napon belül ugyanis csaknem 2 százalékot vesztett az értékéből, miután 299 felett is megfordult az euróval szemben. Egyelőre azonban a 300-as szint közeléből visszafordult az árfolyam és 298,5 környékén stabilizálódott. Pánikról nincs szó azonban Bámli Károly, a Commerzbank devizakereskedője szerint, ez a mozgás ugyanis megszokott a magyar deviza esetében. Igazi forintspecifikus hír nem volt csütörtökön, a magyar deviza így a zloty, a lej és rand gyengülését követte. Bámli szerint a hirtelen gyengülés egyik oka az lehetett, hogy a piacon olyan pletykák kezdtek el keringeni, hogy török tankok indultak el a szír határ felé. Érdekes volt a csütörtöki napon, hogy az euró erősödött a dollárral szemben, pedig ez nem így szokott lenni olyan napokon amikor a befektetők menekülnek a kockázatosabb eszközökből. Mindez azért van, mert a piac kezdi kiárazni a további kamatcsökkentés lehetőségét és a negatív kamatra is kisebb esélyt látnak az eurózónában. Az aukció után folytatódott a referenciahozamok jelentős mértékű emelkedése is a másodlagos állampapírpiacon. A leghosszabb futamidő esetében ismét 6 százalék fölé került a hozam. A 7−27 bázispontos ugrás eredményeképp a hozamok 4,08 és 6,07 százalék között mozogtak.

Szerző(k):
Deák Bálint
06.
07.
00:00

Draghi elrontotta a hangulatot Európában

A FTSE−100 1,3, a DAX 1,2, a CAC−40 1 százalékos veszteségben zárt, míg a Stoxx Europe 600 1,1 százalékkal gyengült csütörtökön. A kereskedés Párizsban, Brüsszelben, Amszterdamban és Lisszabonban technikai okok miatt egy órával később indult. Az európai részvényindexek az ECB kamatdöntését követő jegybankelnöki kommentár idején vették délnek az irányt és radírozták le az addigi nyereségüket. A perifériát is megviselték Mario Draghi szavai: a milánói FTSE MIB 2,6, míg a milánói IBEX−35 0,9 százalékos mínuszt mutatott a nap végén. Az ECB a várakozásoknak megfelelően tartotta a 0,5 százalékos rekordalacsony irányadó rátát, de az idei GDP-előrejelzését 0,5-ről 0,6 százalékos zsugorodásra rontotta, míg a 2014-es GDP-adatot 1-ről 1,1 százalékra emelte. A Bank of England is kamatdöntő ülést tartott, ahol nem született meglepetés, az alapkamat szintje és az eszközvásárlási program volumene is változatlan maradt. A nap legnagyobb vesztesei a bankok voltak: a Banca Monte dei Paschi di Siena 8,1, a National Bank of Greece 5,1, az Unione di Banche Italiane 6,2, a Comerzbank 2,8, a Deutshce Bank 2,3, a Barclays 4,1, a Royal Bank of Scotland Group 3,5, a Société Générale 2,7, a Credit Agricole 2,4 százalékot zuhant. A tengerentúlon először eséssel indítottak a Wall Street-i indexek, amit a nyitás után gyorsan el is tüntettek, annak ellenére, hogy a tőzsdenyitást megelőzően egy vártnál rosszabb munkaerő-piaci adat látott napvilágot. Lapzártánk idejére mégis veszteségbe fordultak a mutatók: a Dow 0,5, az S&P−500 és a Nasdaq 0,4 százalékos mínuszban állt. A piacok figyelme most a pénteki NFP-adatra összpontosul, ebből próbálják ugyanis leszűrni, hogy a Fed a 85 milliárd dolláros kötvényvásárlási programját mikortól mérsékelheti − ez ugyanis eddig az eszközáraknak is támaszt nyújtott.

Szerző(k):
Szabó Zsuzsanna
06.
07.
00:00

Szélcsend volt a pesti tőzsdén

Ledolgozta ugyan a kezdeti mínuszokat a pesti tőzsde, de a mozgás az irányváltás ellenére méretében teljesen elhanyagolható volt, akárcsak a hozzá társuló forgalom − ezért a legjobb, ami elmondható, hogy legalább az utóbbi napok eladási hulláma nem folytatódott. A kereskedés első órájában 19 069 ponton ütött mélypontot a pesti tőzsdeindex, innen azonban visszahúzták valamivel nulla fölé. A száz pontnál alig szélesebb sávot mindenesetre nem igazán hagyta el a BUX a nap hátralevő részében, a zárás előtt nem sokkal 19 234 ponton jött a csúcs, ám végül ennél valamivel alacsonyabb szinten, 19 204 ponton zárt az index, ami szerény, 0,3 százalékos felértékelődésnek felel meg (igaz, szerdán hasonlóan gyengécske, 0,1 százalékos volt a plusz). A magyar GDP viszonylag kedvező részletes adata nem forgatta fel a részvénypiaci befektetők hangulatát, ahogyan a hazai államháztartási hiányadat, az Európai Központi Bank kamatdöntése sem. A forgalom elenyésző volt, alig haladta meg az ötmilliárd forintot. A blue chipek közül egyedül a Richter bukott, igaz, a nagyobbik gyógyszergyártó mutatta be közülük a legnagyobb napon belüli mozgást: az árfolyam 2,6 százalékot esett a szerdai záróárhoz képest, tehát 945 forinttal lett olcsóbb − ami persze nem is meglepő, hiszen tegnap forgott először a 660 forintos osztalékszelvény nélkül a végül 34 400 forinton záró papír. Az OTP benézett ugyan 4800 forint alá, de végül minimális emelkedéssel 4846 forinton végzett. A Mol már karakteresebb, 1,3 százalékos erősödéssel fejezte be a napot, 16 720 forinton. A Magyar Telekom közel egyszázalékos emelkedést tudhat maga mögött, miközben az Egis papírjai stagnáltak, öt forinttal érnek kevesebbet.

Szerző(k):
Kasnyik Márton