BUX 138093.81 -1,0 %
OTP 44500 -0,93 %
header

Befektetés

06.
10.
00:00

Nem sikerült az áttörés a forintnak

Jól indult a hét lezárása a forint számára, hiszen a nap elején a lengyel zlotyval karöltve erősödni tudott − mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Kolba Miklós, az ING devizapiaci üzletágának vezetője. A jó teljesítményre szükség is volt, mert csütörtökön a forint egyhavi, míg lengyel társa egyéves mélyponton volt az euróval szemben. A hazai fizetőeszköz erősödése azonban csak rövid ideig tartott, az euróval szemben csak 295-ig tudott elmenni, innen visszapattant az árfolyam, így a késő délutáni órákban már ismét 296 forintot kértek egy euróért. Ez azt jelenti, hogy 2 forinton belül maradt a mozgástér és ez Kolba szerint várhatóan így lesz a következő napokban is: a szakember 294 és 299 forint közötti euróárfolyamot jósolt. Mindennek megfelelően délután fél ötkor egy dollár 223,9, egy font 347,4, egy svájci frank 239,1, míg a japán jen 2,3031 forintot ért. Felemás teljesítményt nyújtottak a hozamok a pénteki másodlagos állampapírpiacon, növekedést, csökkenést, illetve stagnálást egyaránt regisztrálhatott az Államadósság Kezelő Központ. A referenciahozamok így 4,11 és 6,07 százalék közötti értékkel zárták a hetet.

Szerző(k):
Dzindzisz Sztefan
06.
10.
00:00

Ötezer fölé tépték az OTP-t

Megörültek a befektetők az amerikai munkaerő-piaci adatnak, a vételi tülekedés nagyot lendített a régiós társait felülteljesítő pesti piacon is. A Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe minimális pluszban kezdte napot, ám később ez bizonyult napi mélypontjának: itt áradni kezdett, és a csúcstámadás a zárószakaszig folytatódott. Az első hullám délig tartott és 19 500 pontig vitte az indexet, majd a négy órakor kezdődő második emelkedés egészen 19 706 pontig tartott. Ennél a napi maximumnál csak egy leheletnyivel alacsonyabban, 19 632 ponton zárt végül a BUX, ami 2,2 százalékkal magasabb a csütörtöki zárószintnél. Az idei átlagnál valamivel élénkebb, tízmilliárd forintot meghaladó forgalom támogatta a lendületes erősödést. A magyarázat a globális hangulatjavulásra kézenfekvő: az egész héten várt amerikai munkaerő-piaci adat a várakozásoknak nagyjából megfelelő és ellentmondásos lett, ami inkább arra utalhat, hogy a Federal Reserve hosszú ideig érintetlenül hagyja a piacok által nagyon kedvelt eszközvásárlási programját. A blue chipek mind emelkedtek, de leginkább a nemzetközi hangulatra mindig nagyon érzékeny OTP tudta a legjobban meglovagolni a globális kockázatvállalást. A bankpapír 4,2 százalékkal, 5050 forintra emelkedett a hét végére. A Magyar Telekom egy forinttal, 359 forintra, a Mol pedig egy százalékkal, 16 890 forintra mászott felfelé. A Richter csütörtökön nagyobbat esett a lehulló osztalékszelvényének értékénél, ezt azonban most visszaszerezte, hiszen 2,2 százalékkal egészen 35 570 forintig erősödött. Nem maradt le a másik gyógyszerpapír, az Egis sem, amely 2,8 százalékot száguldott, az utolsó kötés 21 290 forinton született. A részvénypiac több szereplőjével nem kereskedtek érdemi forgalomban, és a komolyan vehető papírok között nagyobb mozgás sem volt.

Szerző(k):
Kasnyik Márton
06.
10.
00:00

Veteránt nevezett ki a Raiffeisen

Karl Sevelda lesz a Raiffeisen Bank International új vezérigazgatója − jelentette be a második legnagyobb közép-európai bank pénteken. A sorozatos pénzügyi botrányai miatt egy hónapja lemondott Herbert Stepic utódja azonnal munkába áll. Sevelda igazi veteránnak számít a bécsi székhelyű pénzintézetnél, eddig a vállalati hitelekkel foglalkozó részleget vezette, és 2010 óta Stepic helyettese is volt. A Raiffeisen Bank International egyébként 78 százalékban a vidéki osztrák takarékszövetkezeteket tömörítő Raiffeisen Zentralbank tulajdonában áll. A Reuters értesülései szerint a helyi bankok már sok ideje rosszallották Stepic agresszív terjeszkedését, és ehelyett inkább a bank feltőkésítésére koncentrálták volna az erőforrásokat; Stepic offshore ingatlanvásárlásai − amivel kapcsolatban a volt bankvezér mindent tagad − csak ürügynek kellhettek a hírügynökség szerint, valójában a stratégiai nézetkülönbségek miatt mondatták le a vezetőt.

Szerző(k):
Kasnyik Márton