BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
header

Befektetés

06.
17.
00:00

Júliustól jönnek az új kategóriák a BÉT-en

Július elsejétől új kategória-rendszert vezet be a BÉT-en jegyzett cégek körében a Budapesti Értéktőzsde (BÉT). Az átalakítás fő eleme a bécsi tőzsde érdekkörébe tartozó tőzsdék (Budapest, Bécs, Ljubljana, Prága) kiemelt, azaz prémium, valamint standard szegmensébe tartozó részvényeinek bevezetési és forgalomban tartási szabályainak harmonizálása. Ennek megfelelően a Prémium kategóriába a legszigorúbb kritériumoknak és szabályoknak megfelelő cégek kerülhetnek be, ezzel jogot szerezve a kategóriát megkülönböztető Prémium logó használatára. A sorban a következő kategória a Standard (ehhez a Standard logó használata kapcsolódik), melyben kevesebb feltételnek kell megfelelni. Azok a jelenleg B kategóriában szereplő cégek, melyek technikai bevezetéssel léptek a tőzsdére és augusztus 31-ig nem hajtanak végre a tőzsde szabályzatában meghatározott nyilvános részvényértékesítési tranzakciót, október 1-jétől a T kategóriában folytathatják tőzsdei pályafutásukat. A Prémium és Standard kategória elnevezések július 1-jén lépnek életbe, azonban a BÉT az új kategóriákkal járó, többletkötelezettségeket jelentő új rendelkezések bevezetését későbbre halasztja. Így például a Prémium szegmens esetében az angol nyelvű tájékoztatás jövő évtől lesz kötelező, míg a várható társasági eseményeket összefoglaló naptárt első ízben a 2014-ben induló üzleti évre vonatkozóan kell majd elkészíteni.

Szerző(k):
Deák Bálint
06.
17.
00:00

A londoni tőzsdére mehet a WizzAir?

Akár már az idén bevezethetik a WizzAir részvényeit a londoni értéktőzsdére, a fapados légitársaság már keresi a befektetési bankokat, amelyek lebonyolíthatják a tranzakciót − értesült a Sky News. Több száz millió font értékben vezethetnek be a londoni részvénypiacra WizzAir-részvényeket, sajtóhírek szerint a cég szeretné kihasználni a kelet-európai úti célokkal kapcsolatos kedvező hangulatot, ezért minél gyorsabban lépne. A légitársaság jelenleg több befektetési cég tulajdonában van, melyek közül a Sky News a német DNV, közlekedésre szakosodott bankot említi meg. A lap emlékeztet rá, hogy az esetleges tőzsdei bevezetésről évek óta szó van, elemzők szerint egy részvényeladás 800 millió fontra (mintegy 280 milliárd forint) értékelheti a céget. A Napi Gazdaság kérdésére Váradi József, a WizzAir vezérigazgatója piaci pletykának minősítette a hírt és nem kívánta kommentálni.

Szerző(k):
Beke Károly
06.
17.
00:00

Megérintette a 290-et is az euró

Az áprilisi magyar ipari termelés pénteken publikált adatai nem okoztak jelentős változást a devizapiacon, így a forintot ismét az amerikai hírek mozgatták pénteken. Márpedig ezek szerint kamatemelés csak jóval a QE3 kivezetése után várható, ami jót tesz a kockázatvállalási hajlandóságnak, így a feltörekvő piaci eszközöknek is − véli Bámli Károly, a Commerzbank devizakereskedője. Ennek betudhatóan a forint a 290-es szintet is érintette napközben az euróval szemben, itt azonban már komoly ellenállási szinthez érkezett az árfolyam. Elsőre nem is vitte át ezt a szintet a magyar fizetőeszköz, sőt gyorsan 291,50-ig gyengült. Estére azonban az euró erősödésével párhuzamosan újra közelítette a 290-es szintet. Délután a várakozásoknál rosszabb amerikai hangulatindex újra erősítette az eurót a dollárral szemben. A napközben 1,33 alá is benéző keresztárfolyam így újra az 1,34-es szint felé vette az irányt, ami szintén segítette a forint szárnyalását.

Szerző(k):
Deák Bálint
06.
17.
00:00

Meghúzta a hetet a BUX

Az enyhén pozitívabb globális befektetői hangulat Budapesten is éreztette hatását a hét utolsó napján − persze volt honnan felfelé korrigálniuk a piacoknak az utóbbi hetek vesszőfutása után. Jelentős pluszban indult a kereskedés a pesti parketten, majd még feljebb emelkedtek az árfolyamok, egészen a kora délutáni 19 689 pontos napon belüli csúcspontig. De ennyire azért nem zárhatott jól a pesti részvénykosár, a záró szakaszban már − feltehetően a kedvezőtlen amerikai makroadatok hatására − lekötötték a végét, így pontra pontosan ugyanott végzett az index, ahol az első kötések idején volt: 0,6 százalékos emelkedésnél, 19 535 ponton. A befektetői érdeklődés nem volt átütő a kellemes nyári napon, a részvényeket 7,5 milliárd forint értékben adták és vették − igaz, sem a vállalatok, sem a makrogazdasági körülmények oldaláról nem érkezett új hír, ami kibillentette volna a szentiment-vezérelt langyos vízből a részvényeket. A blue chipek mindegyike erősödéssel zárta a napot. Az OTP sikeresen emelkedett több mint kétszázalékos pluszba − az ötezer forintos szint fölé −, ám nem bírta hosszan a magaslati levegőt, ezért zárásra 0,7 százalékos pluszig, 4945 forintra hullott vissza. A Mol és a Richter egyaránt félszázalékos pluszban zárt, az olajpapír 16 800 forinton, a nagyobbik gyógyszerrészvény pedig 35 800 forinton fejezte be a hetet. A Magyar Telekom egy forinttal lett drágább, a nap nagy nyertese viszont az Egis volt, 1,8 százalékos emelkedéssel.

Szerző(k):
Kasnyik Márton
06.
17.
00:00

Rossz hetet zártak a tőzsdék

A jegybanki programok leállításának vagy legalábbis csökkentésének hírei miatt nyújtottak szerény teljesítményt az öreg kontinens tőzsdéi a hét utolsó napján. \"Korrekciós fázis van a piacon, amikor a vevők visszafogják a vásárlásokat és azt várják, hogy mi fog kisülni az egészből\" − erősítette meg a Marketwatchnak Joe Neighbour, a Central Markets szakértője, aki szerint lehet, hogy ez néhány napig tart, de azt sem lehet kizárni, hogy többhetes trend elején járunk. Ebből a szempontból mérvadó lesz az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed jövő heti ülése, ám a szakember szerint a döntéshozók figyelembe fogják venni a piac elmúlt hetekbeli reakcióit a kiszivárgott hírekre, így nem számít drasztikus beavatkozásra. A hét utolsó napjainak kereskedését döntően pont ez utóbbi vélekedés befolyásolta, így a pénteki zárásra a londoni FTSE−100 egészen minimális, 0,05 százalékos pluszt könyvelhetett el, ennél valamivel jobb napja volt a párizsi CAC−40-nek, amely 0,2, illetve a frankfurti DAX-nak, amely 0,4 százalékot erősödött. Mindez azonban nem volt elég a heti pluszhoz, az indexek sorrendben 1,6, 1,7 és 1,5 százalékot buktak.

Szerző(k):
Dzindzisz Sztefan