A jegybanki programok leállításának vagy legalábbis csökkentésének hírei miatt nyújtottak szerény teljesítményt az öreg kontinens tőzsdéi a hét utolsó napján. \"Korrekciós fázis van a piacon, amikor a vevők visszafogják a vásárlásokat és azt várják, hogy mi fog kisülni az egészből\" − erősítette meg a Marketwatchnak Joe Neighbour, a Central Markets szakértője, aki szerint lehet, hogy ez néhány napig tart, de azt sem lehet kizárni, hogy többhetes trend elején járunk. Ebből a szempontból mérvadó lesz az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed jövő heti ülése, ám a szakember szerint a döntéshozók figyelembe fogják venni a piac elmúlt hetekbeli reakcióit a kiszivárgott hírekre, így nem számít drasztikus beavatkozásra. A hét utolsó napjainak kereskedését döntően pont ez utóbbi vélekedés befolyásolta, így a pénteki zárásra a londoni FTSE−100 egészen minimális, 0,05 százalékos pluszt könyvelhetett el, ennél valamivel jobb napja volt a párizsi CAC−40-nek, amely 0,2, illetve a frankfurti DAX-nak, amely 0,4 százalékot erősödött. Mindez azonban nem volt elég a heti pluszhoz, az indexek sorrendben 1,6, 1,7 és 1,5 százalékot buktak.
Négyből három: ennyiszer zárták mínuszban a hetet az elmúlt majd egy hónapban az amerikai tőzsdék. A pénteki nap főleg a biztonságról szólt, mindenki kivár a Fed a jövő heti döntése előtt, de a kereskedést több makroadat is befolyásolta: visszaesett a Michigani Egyetem fogyasztói indexe, stagnáltak az ipari termelési adatok, emelkedtek a termelői árak, miközben a folyó fizetési mérleg alacsonyabb lett a vártnál. Ennek megfelelően a Dow Jones ipari átlaga 0,7, míg a Nasdaq és az S&P−500 0,6 százalékos mínuszban zárt. A heti zárás itt sem túl fényes, az S&P−500 1, a DWJA 1,2, míg a Nasdaq 1,3 százalékot esett.
