BUX 139409.87 1,3 %
OTP 44820 1,91 %
header

Befektetés

06.
20.
00:00

A Fed már készül a kamatemelésre?

A korábban várt 2015 helyett már 2014-ben 6,5 százalékig eshet a munkanélküliség az USA-ban − áll a Federal Reserve tegnap kiadott prognózisában. Ez azért érdekes, mert Ben Bernanke elnök korábban éppen ehhez a szinthez kötötte a havi 85 milliárd dolláros kötvényvásárlási program leállítását. A kamaton természetesen nem változtatott a Fed, amely a tegnap a nyíltpiaci bizottsági döntéssel egy időben tette közzé friss makrogazdasági előrejelzéseit. A GDP-bővülést 2014-ben és 2015-ben három százalék felett látja jelenleg a Fed, amely azt is közölte, hogy a 6,5 százalékos munkanélküliség eléréséig nulla közelében tartja a kamatot. Korábban a döntéshozók 2015 közepéig ígérték a nulla kamatot, most azonban a jelek szerint már nemcsak a kötvényprogram kifutása, hanem egy esetleges kamatemelés is benne lehet a pakliban.

Szerző(k):
Beke Károly
06.
19.
00:00

A Fedre vártak a befektetők

Igencsak bíztak a piacok abban, hogy a Federal Reserve elnöke ma a nyíltpiaci bizottság kétnapos ülését követően eloszlatja majd az intézmény monetáris politikájával kapcsolatos aggodalmakat, illetve nyilatkozik arról, miként szabja át a kötvényvásárlási programot. A New York-i indexek közül a kereskedés félidejében a DJIA és a Nasdaq Composite 0,7, az S&P−500 0,6 százalékos plusznál tartott. A friss makroadatok − a lakóházépítések vártnál szerényebb élénkülése és az infláció mérsékelt gyorsulása − nem zavartak sok vizet. A vezető részvények között az AT&T és az American Express másfél százalék körüli erősödése vitte a prímet. A kisebb papírok közé tartozó Walter Energy szénbányatársaság ázsióját az dobta meg 14 százalékkal, hogy a Morgan Stanley közölte, akár a háromszorosára is nőhet az árfolyam. A BlackBerry-részvények szintén drágultak, mert az RBC Capital Markets felfelé módosította a BlackBerry 10 készülékek eladásaira vonatkozó prognózisát.

Szerző(k):
Ádám Viktor
06.
19.
00:00

Nagyot vágott Telekom-célárán az Erste

Tovább szakadt kedden is a Magyar Telekom árfolyama, új történelmi mélypontot ütve 335 forinton. A távközlési adó megemelése a Magyar Telekomot érinti leginkább − írja friss elemzésében az Erste, és ugyanezen a véleményen van az Equilor is. Az Equilor szerint részvényenként 18−36 forint lehet a negatív hatás a részvény árfolyamában, amiből hétfőn csak 17 forintot árazott be a piac. Az Erste ugyanakkor ennél jóval nagyobb célárfolyamvágást hajtott végre, a korábbi 420 forintról ugyanis 330 forintra csökkentette a Magyar Telekom-célárát. Emellett az ajánlás is módosult tartásról csökkentésre. A célármódosítás oka egyebek mellett a hétfőn bejelentett távközlésiadó-emelés, illetve az alacsony marzsú üzletágak dinamikus növekedése miatt emelkedő költségek. Az Erste ráadásul osztalék-előrejelzését is 30 forintra csökkentette, szerintük ugyanis így tartható a 40 százalékos eladósodottsági szint. Mindezek mellett további kockázatot jelenthet a kormány őszre tervezett újabb rezsicsökkentési akciója − hívja fel a figyelmet a brókercég. A bejelentések legnagyobb vesztese a Magyar Telekom, erősítette meg tegnap hétfői reagálását az Equilor. A frissített előrejelzésük szerint azonban 3-4 milliárd forint nettó negatív hatást hozhat az eredmény soron az új adóteher. Ráadásul mivel csak a vállalatokra vonatkozik a megnövelt telekomadó, ezért az áthárítása is igen nehéz. A Magyar Telekom fair értékét így szerintük 20-30 forinttal csökkentheti a tétel, főleg hogy az idei 50 forintos osztalékszint jövőre már nem tartható szerintük sem.

Szerző(k):
Deák Bálint