BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Fed már készül a kamatemelésre?

2013. június 20. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A korábban várt 2015 helyett már 2014-ben 6,5 százalékig eshet a munkanélküliség az USA-ban − áll a Federal Reserve tegnap kiadott prognózisában. Ez azért érdekes, mert Ben Bernanke elnök korábban éppen ehhez a szinthez kötötte a havi 85 milliárd dolláros kötvényvásárlási program leállítását. A kamaton természetesen nem változtatott a Fed, amely a tegnap a nyíltpiaci bizottsági döntéssel egy időben tette közzé friss makrogazdasági előrejelzéseit. A GDP-bővülést 2014-ben és 2015-ben három százalék felett látja jelenleg a Fed, amely azt is közölte, hogy a 6,5 százalékos munkanélküliség eléréséig nulla közelében tartja a kamatot. Korábban a döntéshozók 2015 közepéig ígérték a nulla kamatot, most azonban a jelek szerint már nemcsak a kötvényprogram kifutása, hanem egy esetleges kamatemelés is benne lehet a pakliban.

A közlemény szerint a vártnál gyorsabban javuló munkaerő-piaci kilátások ellenére a Fed döntéshozói testületének 14 tagja 2015-re teszi az első kamatemelés időpontját, egy tag pedig 2014-ről egy évvel későbbre tette a szigorításra vonatkozó jóslatát, pedig 2015-re a becslés szerint 6 százalék alá eshet a munkanélküliség. További árulkodó jel, hogy a májusi egy után két ellenszavazat volt. A piacok első reakciója enyhe esés volt, a Fed elnöke lapzártánk után szólalt meg.

Beke Károly
Beke Károly

Ez is érdekelhet