Hiába az egyszeri adó, szerethetik az OTP-t
Csak kismértékben mozgatta meg az OTP árfolyamát, hogy tegnap duplájára emelte a kormány a bankot terhelő − Varga-csomag keretében tervezett − banki különadót.
Hiába az egyszeri adó, szerethetik az OTP-t
Csak kismértékben mozgatta meg az OTP árfolyamát, hogy tegnap duplájára emelte a kormány a bankot terhelő − Varga-csomag keretében tervezett − banki különadót.
Ugrani tudott a Telekom
Újabb remek napot zártak az OTP részvényesei, a bankpapír ugyanis − kihasználva a jó nemzetközi hangulatot − tovább száguldott szerdán. Délelőtt ugyan volt egy hirtelen eladási hullám a papír piacán, amikor kiderült, hogy a bankokat újabb sarccal sújtja a kormány, ez azonban csak arra volt jó, hogy aki ügyes volt, vételre használta ki a pillanatnyi megingást. Az OTP ekkor ugyanis egy pillanatra mínuszba fordult, innen azonban komolyabb rally indult és végül 2,4 százalékkal, 4685 forintra drágult a részvény.Jól szerepelt a Magyar Telekom részvénye is, amelynek azért jó hírt jelentett a keddi kamatvágás. A részvény ennek megfelelően a legjobban teljesítő nagy papír volt a 2,8 százalékos emelkedéssel. Ez 328 forintos utolsó kötési értéket takart.A Mol viszont annak ellenére szerényen emelkedett, hogy Kurdisztánból jó hír érkezett, igaz, csak a kevésbé fontos mezőn, de lassan elindulhat a termelés. Ez azonban nem hatotta meg a befektetőket, a részvény csupán 0,8 százalékkal emelkedett, 16 230 forintra.A Richter is hiába adott hírt egy − igaz, csak mérsékelten kedvező − megállapodásról, a részvény árfolyama igencsak lemaradó volt a vezető papírok között. A 0,9 százalékos növekedés ugyanis elmaradt az átlagtól. A Richter 34 000 forintos záróára mellett az Egis 20 985 forinton fejezte be a napot. Így a szektortárs sem mutatott túl sok erőt, ugyanis az Egis 0,1 százalékkal még vissza is esett. Az Altera részvénye a második kereskedési napján 6 százalékot esett, így 2015 forinton zárt, emelkedő, 2 millió forintos forgalom mellett.A BUX így összességében 1,4 százalékkal, 18 566 pontra emelkedett. Az óvatos optimizmusra utal azonban, hogy a decemberi határidő ennél kisebb mértékben, 0,5 százalékkal nőtt szerdán és így zárt 18 800 ponton.
Múlóban a félelem a piacokon
Enyhült a kínai pénzpiaci válsággal kapcsolatos félelem és a Fed kötvényvásárlási programjával kapcsolatos újabb megnyugtató bejelentéseket is pozitívan fogadták a piacok, így mind Európa, mind az amerikai indexek emelkedtek. A hangulatot még az amerikai GDP-adat váratlan visszanyesése sem rontotta el − mondván, ez már a múlt, a piacnak pedig a Fedre, illetve a jövőre kell figyelnie. Az amerikai kereskedelmi minisztérium a korábbi 2,5, majd 2,4 százalékról 1,8-ra vágta vissza az első negyedéves USA GDP-adatot − ez már a végleges közlés. Európában minden fontos piacon tisztes nyereséget söpörhettek be a befektetők: Londonban az FTSE 1 százalékkal, Frankfurt 1,66, a párizsi CAC pedig 2,1 százalékkal emelkedett. Madridban többet kellett behozni, így az IBEX 2,8 százalékos nyereséggel zárta a napot. A bankok napja volt a szerdai, hiszen Londonban a Lloyds 2 százalékkal, az HSBC 1,1 százalékkal, a Barclays pedig 2 százalékkal emelkedett. A bányászati cégek Londonban ugyanakkor estek: az Anglo American 3,3 százalékkal, az Antofagasta 2,1 százalékkal, de még a BHP Billiton is 0,6 százalékot vesztett. Frankfurtban a Deutsche Bank 2,37 százalékkal drágult, a Commerzbank viszont 2,1 százalékot vesztett értékéből. Jól jött ki a lépés az SAP-nek, 4,4 százalékos emelkedéssel zárta a napot, de a gyógyszergyártó Bayer papírjai is 3,2 százalékkal drágultak. Amerika a GDP-adat visszanyesése ellenére pluszban volt kora este: a Dow 0,7, a Nasdaq és az S&P 0,75 százalékkal állt magasabban. A nap nyertese a Boeing volt, a légicég részvényei 2,21 százalékkal emelkedtek. Tovább menetelt a Microsoft, a szoftvergyártó részvényeiért 2,1 százalékkal kellett többet adni. Nem jött ki a lépés a Alcoának, a fémipari cég részvényei 1,77 százalékkal csökkentek, míg a Caterpillar rossz háromhavi eladási adataira 0,3 százalékos eséssel reagáltak a befektetők.
Keddtől kereskednek az Altera részvényeivel
Kedd reggel elindult a kereskedés az Altera Vagyonkezelő Nyrt. részvényeivel a Budapesti Értéktőzsdén, a cég közel 300 ezer papírt vezetett be, 2115 forintos árfolyamon. A részvényeket márciusban lehetett jegyezni, akkor a társaság 204 ezer papírt adott el, ebből 68 ezer darabot 2250 forintos lakossági jegyzési árfolyamon, 136 ezret pedig tízszázalékos kedvezménnyel, 2025 forinton. Így a társaság összesen 429 millió forintnyi tőkét vont be. A részvényeket elsősorban a cég alapító tulajdonosai jegyezték le.
Túl sokan várják a kínai összeomlást
Bár sok a hasonlóság, mégsem várható az amerikai jelzálogpiac összeomlásához hasonló Kínában − véli Mark Möbius. A kínai tőzsde a medvepiaci tartományba lépett. Van, aki szerint pont most kellene vásárolni.