Négyszáz dollár alá került tegnap az Apple árfolyama, a társaság piaci kapitalizációja közelebb süllyedt legnagyobb riválisaiéhoz. A tavaly szeptemberi 700 dollár feletti csúcshoz képest immár 40 százalékkal alacsonyabban áll a jegyzés, a társaság értéke az elmúlt kilenc hónap során 285 milliárd dollárral csökkent.
Az árfolyam legutóbbi 5 százalékos megbicsaklása az Apple egyik beszállítójának, a Cirrus Logicnak a közleményéhez köthető, melyben az audiochipeket gyártó társaság jelezte, bevételei várhatóan elmaradnak a várakozástól és eladatlan készletein is jelentős leírásokra kényszerül. Márpedig a Cirrus gyengélkedése szinte bizonyosan az Apple eladásai soványságának számlájára írható, a vállalat termékeinek 80 százalékát ugyanis a prémiumkütyü-gyártó vásárolja meg.
Reuters
Valamivel többet tudhatunk meg jövő kedden, ekkor teszi közzé ugyanis első negyedéves gyorsjelentését a cupertinói társaság. Az előrejelzések azt mutatják, hogy az Apple tíz év óta először negyedéves profitjának visszaeséséről lesz kénytelen beszámolni. Elemzők szerint ennek oka főként a termékfejlesztési ciklus lassulása nyomán visszaeső bevételekben keresendő. A szakma már március−áprilisra várta az iPad legújabb kiadását, ám annak egyelőre se híre se hamva, s egyre többen kétségüknek adnak hangot azzal kapcsolatban, reálisak-e a legújabb telefonszéria júniusi megjelenésével számoló várakozások.
Ha már a tőzsdén nem teljesít túl fényesen, legalább osztalékát növelhetné a cég − hangoztatja egyre több részvényes. Lenne miből, az Apple ugyanis 137 milliárd dollárnyi készpénzhegyen üldögél (ez már tőzsdei kapitalizációjának 30 százalékát jelenti), igaz, ennek kétharmada külföldi számlákon található, így hazavitele jelentős adóteherrel járna. A vállalat vezetése azonban eddig nem tett egyértelmű utalást rá, hogy megkezdené a pénzhegy lebontását.
Napi grafikonok
