Talán nem a legjobb ötlet most beszállni a részvényekbe, legalábbis erre utalhat az egyik legmegbízhatóbbnak tartott befektetői hangulati felmérés. A közel kétszáz amerikai tőkepiaci tanácsadó által javasolt pozicionáltságot vizsgáló Investors Intelligence adatai szerint ugyanis az elmúlt két héten olyan mértékben visszaesett az áresést várók száma, amire utoljára 2011 tavaszán, az amerikai államadósság leminősítését megelőzően volt példa, s akkor 20 százalékos esés következett fél év alatt a vezető tőzsdéken.
A befektetési tanácsadókat szemléző, több évtizedes múltra visszatekintő jelentés három csoportba sorolja a szakértőket az alapján, hogy ügyfeleiknek azonnali részvényvásárlást, egy korrekció esetén történő vásárlást vagy pedig azonnali eladást javasolnak. Ha a felmérésben túl sok az optimista és túl kevés a pesszimista, akkor valószínű, hogy piaci tető közelében járnak az árfolyamok. Az ellentét-analízis logikája szerint ugyanis ekkor már nem marad, aki tovább vásárolná a részvényeket, s nincs, ami feljebb hajtsa az árfolyamokat. A friss adatok szerint az eladást javaslók aránya a héten 18,6 százalékosra csökkent. Ez szélsőségesen alacsony érték, a középtávú piaci csúcsok környékén 20 százalék alá szokott süllyedni a pesszimisták aránya. Ugyanakkor az optimisták aránya csak 47,4 százalék jelenleg, az igazi tetőpontokon 55 százalék fölé szokott emelkedni ez az érték, s ennek köszönhető, hogy a befektetői hangulatban még nem alakult ki az egyértelműen tetőpontokra jellemző helyzet.
